Stolarka okienna i drzwiowa to najsłabsze punkty ochrony termicznej budynku. To właśnie tędy ucieka najwięcej ciepła. Nieszczelne okna windują koszty ogrzewania nawet o 30%! Okna energooszczędne pozwalają zachować te pieniądze w kieszeni. Po czym poznać okna o dobrych parametrach izolacyjnych? Z czego wynikają ich właściwości? Poznaj energooszczędną stolarkę okienną.

Rola okien w utrzymaniu ciepła we wnętrzu budynku

Okna są najsłabszym elementem systemu izolacji termicznej budynku. Niewłaściwie dobrane lub niepoprawnie zamontowane mogą znacząco podnieść koszty ogrzewania. Nic dziwnego, że w nowoczesnym budownictwie coraz popularniejsze są okna energooszczędne. Kto z nich korzysta? Zapytaliśmy o to eksperta z Fabryki Okien Dar Plast.

Dużą grupę naszych klientów stanowią firmy i instytucje, które dokładnie kalkulują koszty ogrzewania i są z nich rozliczane. Są to: szkoły, przedszkola, szpitale, banki czy spółdzielnie mieszkaniowe. Zauważalny jest też wzrost świadomości co do roli okien w oszczędnym gospodarowaniu energią wśród osób prywatnych.

Parametrem świadczącym o tym, że okno nie stanie się przyczyną ucieczki ciepła z wnętrza budynku, jest współczynnik przenikania ciepła (U). Im wyższy, tym gorzej izolujące okno. Dlatego podczas zakupu poszukujemy okien o najniższym współczynniku U.

Charakterystyka okien energooszczędnych

W przypadku stolarki okiennej jak w żadnej innej branży widać zależność między ceną a jakością. Choć wymiana okien bywa bolesna, należy mieć świadomość, że, po pierwsze, to zakup na wiele lat (tym więcej, im solidniejsze okna kupimy), a po drugie, nieszczelne okna mogą podnosić rachunki za ogrzewanie nawet o 30%, które zaoszczędzimy, inwestując w okna energooszczędne.

Okna energooszczędne to te, dla których współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,3 W/(m2 × K), a w przypadku domów pasywnych – 0,8 W/(m2 × K). Producenci osiągają takie wyniki różnymi metodami, np. przez zastosowanie nie dwóch, a trzech szyb, pomiędzy którymi zamiast powietrza znajdują się gazy szlachetne. Dodatkowa warstwa szkła zapewnia podniesienie właściwości termoizolacyjnych.

Nie bez znaczenia dla energooszczędności jest także rama. Każdy z materiałów wykorzystywanych do produkcji stolarki okiennej ma inne właściwości izolacyjne, a najlepsze będą tu tworzywa sztuczne wypełnione dodatkowo doskonale izolującą pianką poliuretanową.

Ostatnia kluczowa sprawa to montaż. Nawet najdroższe okno o najniższym współczynniku U na nic się nie zda, jeżeli instalacja nie przebiegnie fachowo i zgodnie z instrukcjami.