Dobrze zmontowane meble z gwarancją bezpieczeństwa zapewnioną przez producenta, odpowiednie obchodzenie się ze sprzętem oraz nauczenie dzieci kilku podstawowych zasad znacznie przyczynią się do zachowania bezpieczeństwa w naszym domu. Podpowiadamy, jakie meble wybrać i jakich zasad się trzymać.

Nasz dom powinien być dla nas i naszej rodziny najbezpieczniejszym miejscem na świecie – i to pod każdym względem. Jeśli mamy dzieci, dbamy o to w szczególnej mierze. Niestety wciąż ogromny odsetek wypadków zdarza się właśnie w domu. Co zrobić, aby zapobiec takim nieszczęściom i zapewnić naszej rodzinie solidne, bezpieczne meble? Podpowiadamy, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę

Dobre wybory i dobry montaż

Przede wszystkim każdy mebel użytkujmy zgodnie z zaleceniami producenta. Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zakup, sprawdźmy, czy posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Zapoznajmy się z fachową literaturą, w której często wskazani są konkretni producenci mebli i wyszczególnione sklepy, których produkty spełniają wymogi bezpieczeństwa. Jeśli składamy meble sami, na przykład półki czy regały, zwróćmy uwagę na właściwe dopasowanie poszczególnych elementów. Nie dopuśćmy do sytuacji, by wysoka szafka chwiała się na nierównych nóżkach.

Bezpiecznie w dziecięcym pokoju

Jeśli mamy łóżka piętrowe, pamiętajmy, że nie nadają się one dla dzieci poniżej szóstego roku życia. Górna część łóżka powinna mieć barierkę o wysokości przynajmniej 13 cm, a wejście być nie szersze niż 40 cm. Szyny trzymające materac powinny być mocne, a drabinka stabilna. Wytłumaczmy też dzieciom, że na górnej części łóżka nie można się bawić ani wieszać różnych rzeczy, takich jak paski czy sznurki. Wszelkie duże i małe szuflady powinny mieć blokady wysuwania. Pamiętajmy też, aby nie trzymać otwartej więcej niż jednej szuflady na raz. Nauczmy też dzieci, że do szuflad nie można wchodzić ani się w nich bawić, ponieważ może to grozić poślizgnięciem, upadkiem lub przycięciem skóry lub palca.

Niech nic się nie przewraca

Rozważnie ustawmy sprzęt RTV. Płaski, lekki telewizor może okazać się niestabilny, jeśli postawimy go na meblu nie przeznaczonym do tego. Przebiegające dziecko może zahaczyć i zrzucić telewizor. Aby tego uniknąć, używajmy stolików i szafek przeznaczonych pod sprzęt RTV. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie telewizora nieco wyżej na ścianie. O ile przewrócenie telewizora jest częstszym zagrożeniem dla młodszych dzieci, o tyle starsze zwykle bardziej narażone są na upadek półek z książkami. Zadbajmy o odpowiednie przymocowanie górnej części półki do ściany i nigdy nie obciążajmy jej zbyt dużą ilością ciężkich książek. Jeśli regał stoi na biurku lub szafce, dobrze przytwierdźmy także dolną część półek do blatu.

Z daleka od ognia

Trzymajmy meble tapicerowane, firanki, zasłony i inne tkaniny z dala od źródła ognia, papierosów, kominka, kaloryferów i świec. Pomyślmy też o kupnie mebli tapicerowanych lub tkanin posiadających gwarancję ognioodporności. Oczywiście nie da się w stu procentach zabezpieczyć mieszkania przed zagrożeniami. Jednak jeśli będziemy trzymać się wszystkich tych wytycznych, z pewnością uczynimy nasz dom przyjemnym, komfortowym i bezpiecznym.

Rate this post