Urządzanie pokoju dziecięcego jest jednym z najprzyjemniejszych etapów wykańczania lub remontu domu. W żadnym innym pomieszczeniu nie znajdziemy tyle przestrzeni na zabawę barwami i fakturami. Przecież to właśnie otoczenie dziecka ma stymulować jego rozwój i wyobraźnię, a jednocześnie zapewniać poczucie swobody i bezpieczeństwa. Ważnym elementem aranżacji będą tu więc tapety bądź fototapety.

Ściany w pokoju dziecięcym – dlaczego (foto)tapety?

Wybór tapet bądź fototapet zamiast klasycznego malowania ścian w pokoju dziecka jest rozwiązaniem być może kosztownym, jednak jak najbardziej uzasadnionym. I nie mamy tu na myśli wyłącznie wyjątkowych efektów estetycznych, które z pewnością doceni twój maluch, ale przede wszystkim względy praktyczne.

Ściany w pokoju dziecka są szczególnie narażone na uszkodzenia i zabrudzenia. Malowanie ścian kredkami, odbijanie brudnych rączek, wylewanie soków i wody po farbkach, to tylko część z wielu dobrze znanych rodzicom scenariuszy. I chociaż farba jest tańsza od tapety, wielokrotne malowanie, często połączone z tynkowaniem, z pewnością pochłonie więcej kosztów niż jedna solidna tapeta – przekonuje nasz rozmówca ze sklepu online KrainaBarw.pl.

Nowoczesne tapety zapewniają tynkom wieloraką ochronę. Po pierwsze, zapobiegają brudzeniu ścian. Wersje zmywalne umożliwiają wielokrotne czyszczenie, bez ryzyka starcia koloru czy wzoru z tapety. Po drugie, tapety na flizelinie, czyli grubej warstwie spodniej, zabezpieczają tynki przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ani wielokrotnie odbijana piłeczka, ani rzucona w złości zabawka nie pozostawi na ścianie brzydkiego wgłębienia.

Najpiękniejsze tapety dla dzieci

Wybór wzoru tapety do pokoju dziecka zależy głównie od waszej fantazji. W przypadku najmłodszych pociech, które nie mogą jeszcze wyrazić swojej opinii, rodzice są zdani w tej kwestii sami na siebie. Do wyboru mają zarówno bardziej neutralne tapety z powtarzalnymi motywami, np. w paski lub kwiaty, ale także odważniejsze wzory, np. z egzotycznymi zwierzątkami.

Malce w wieku szkolnym zwykle chcą mieć wpływ na to, jak będzie wyglądał ich pokój. Dlatego zakup konkretnej tapety dla dziecka warto skonsultować z zainteresowanym. Oczywiście, pomysły najmłodszych nie zawsze wydają się w pełni akceptowalne. W takich sytuacjach można szukać kompromisu.

Jeśli twojemu potomkowi marzy się ilość barw przekraczająca poczucie dobrego smaku, zaproponuj mu alternatywne rozwiązanie. Świetnym pomysłem będzie połączenie neutralnej tapety na większości ścian z ciekawą fototapetą w jednym kąciku do zabawy bądź za łóżkiem. Wizerunek dinozaura, rysunkowego kotka czy ulubionej postaci z bajki na jednej ścianie z pewnością będzie prezentował się lepiej, niż cały pokój upstrzony nadmierną ilością barw, a jednocześnie na pewno zachwyci twojego malucha.

[avg] ([per]) [total] vote[s]