Chociaż większość z nas marzy o wielkim, przestronnym domu lub wspaniałym apartamencie, to często środki finansowe pozwalają nam na zamieszkanie jedynie w małym mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sprawić, aby było to przyjazne i funkcjonalne miejsce do życia. Grunt to dobre wyposażenie pomieszczeń w odpowiednie meble oraz właściwy dobór kolorów ścian, materiałów na podłogi itd.

Chociaż większość z nas marzy o wielkim, przestronnym domu lub wspaniałym apartamencie, to często środki finansowe pozwalają nam na zamieszkanie jedynie w małym mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sprawić, aby było to przyjazne i funkcjonalne miejsce do życia. Grunt to dobre wyposażenie pomieszczeń w odpowiednie meble oraz właściwy dobór kolorów ścian, materiałów na podłogi itd. Była już mowa o ogólnych zasadach przy urządzaniu małych mieszkań, o tym, w jakie meble wyposażyć kuchnię, sypialnię czy salon. W tym artykule natomiast skupimy się na pokoju dziecięcym.

Co zrobić, aby pokój dziecięcy w małym mieszkaniu spełniał swoją funkcję?

Niewielkie wnętrza lubią jasne barwy. W pokoju dziecięcym tym bardziej powinniśmy stawiać właśnie na takie kolory, tworząc maluchowi przyjazne otoczenie dla jego rozwoju. Możemy korzystać z kolaży czy pasów, urozmaicając wygląd ścian. Jeżeli chodzi natomiast o światło, polecamy, aby miało kilka źródeł. Wiszący, niewielki żyrandol nie zaszkodzi, będzie dobrze oświetlał pomieszczenie z góry. Warto jednak dostawić też mniejsze lampki z boku, będziemy je mogli włączyć wieczorem lub kiedy będziemy np. karmić dziecko.

Szukajmy niewielkich, aczkolwiek funkcjonalnych i pojemnych mebli. Ciężko jest znaleźć złoty środek, jednak wybór w sklepach jest ogromny, więc z pewnością sobie poradzimy. Półkotapczany, tanie szafy przesuwne, łóżka z dodatkową skrzynią – warto się tym zainteresować. W szczególności półkotapczan spełni swoja rolę. Rewelacyjne są również wiszące organizery z niewielkimi skrytkami. Zajmują bardzo mało miejsca, są śmiesznie tanie, a potrafią pomieścić całkiem sporo zabawek czy maskotek. Dziecko ma też do nich łatwy dostęp. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie gadżety przeznaczono raczej na lekkie przedmioty.

Dziecięce łóżko można ustawić w narożniku pomieszczenia, w miarę możliwości nie tuż przy oknie. Według większości ekspertów, takie miejsce jest odpowiednie. 

Jak widać, wyposażenie i urządzenie pokoiku dziecięcego jest możliwe, nawet jeśli nasze mieszkanie jest małe.

[avg] ([per]) [total] vote[s]