W idealnej sytuacji dziecko jest karmione przez swoją mamę piersią przez pierwszych kilka miesięcy swojego życia. Niestety bardzo często się zdarza, że w pewnym momencie dalsze karmienie piersią jest niemożliwe i koniecznie trzeba rozpocząć karmienie butelką. Żeby to jednak nie miało żadnych negatywnych skutków dla zdrowia malucha, konieczne jest właściwe dobranie stosowanego w karmieniu mleka modyfikowanego. W artykule dokładniej tłumaczymy, jak wybrać idealne dla swojego dziecka mleko modyfikowane.

Dobór rodzaju mleka powinien być uzależniony od wieku malucha!

Najważniejszym kryterium, jakim należy się kierować przy dokonywaniu wyboru odpowiedniego mleka modyfikowanego jest wiek malucha. W zależności od tego, w którym miesiącu, a nawet, w którym tygodniu życia jest dziecko, jego organizm będzie miał nieco inne potrzeby. Dlatego też dostępne w aptekach i w sklepach mleka modyfikowane dla niemowląt mają na swoich opakowaniach dokładnie podane informacje dotyczące tego dla dzieci, w jakim wieku dany produkt jest przeznaczony.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Aptekawsieci.pl, w której ofercie znajduje się m.in. wiele różnego rodzaju produktów dla młodych mam, także akcesoria i produkty do karmienia: W składzie mleka modyfikowanego, bez względu na to dla dzieci, w jakim wieku są one przeznaczone powinny znajdować się dokładnie takie same składniki, jednak w nieco innych proporcjach. Jest to związane z tym, że dziecko rosnąc z każdym kolejnym tygodniem życia zaczyna mieć nieco inne potrzeby, a mleko modyfikowane ma za zadanie wszystkie je spełniać.

Różnice w poszczególnych rodzajach mleka modyfikowanego są przede wszystkim w zawartości w nich żelaza, na które zapotrzebowanie zwiększa się  u dziecka wraz z wiekiem. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w doborze właściwego mleka modyfikowanego do wieku dziecka pomagają umieszczone na opakowaniach oznaczenia cyfrowe od 1 do 4. Oznaczają one kolejno:

  • Mleko z cyfrą 1 – tzw. mleko początkowe dla niemowląt od momentu urodzenia do 6. miesiąca życia.
  • Mleko z cyfrą 2 – tzw. mleko następne, które jest przeznaczone dla niemowląt po 6. miesiącu życia.
  • Mleko z cyfrą 3 – także mleko następne, tym razem dla niemowląt po 10. lub 12. miesiącu życia.
  • Mleko z cyfrą 4 – mleko następne, które powinno być podawane dzieciom mającym powyżej 2 lat.

Rodzaje mleka modyfikowanego o specjalnym przeznaczeniu

Oprócz oznaczeń cyfrowych, na opakowaniach mleka modyfikowanego dla dzieci często można także zauważyć oznakowania literowe. Oznaczają one specjalne przeznaczenie danego mleka. Rozróżniamy trzy takie oznakowania:

  • HA – oznakowanie mleka modyfikowanego hipoalergicznego, które jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci obciążonych genetycznie ryzykiem alergii pokarmowej.
  • AR – mleko modyfikowane antyrefluksowe, przeznaczone dla dzieci cierpiących z powodu ulewania pokarmu.
  • GR lub R – mieszanki pokarmowe dla dzieci, które borykają się z problemami z masą ciała – odpowiednio: dla dzieci z dużym apetytem lub dla dzieci bez apetytu.

Zwróć uwagę na dokładny skład wybieranego mleka!

Bardzo dobrym nawykiem przed dokonaniem zakupu mleka modyfikowanego dla swojego malca jest zapoznanie się z jego dokładnym składem. Według obowiązujących przepisów takie informacje muszą być oczywiście umieszczone w dobrze widocznym miejscu na opakowaniu. W zależności od marki i rodzaju mleka modyfikowanego może mieć ono w składzie wiele różnego rodzaju substancji dodatkowych w stosunku do tych standardowych, które są związane z obowiązującymi przepisami i zaleceniami lekarzy. Wiele z tych substancji może być jednak bardzo pożyteczna dla rozwoju dzieci. Należą do nich przede wszystkim różne kwasy tłuszczowe – m.in. omega-3 oraz LCPUFA, które wpływają na budowę struktury mózgu oraz wspomagając rozwój zdolności poznawczych u dziecka, oraz probiotyki, czyli bakterie, które kolonizując jelita zwiększają odporność organizmu i utrudniają rozmnażanie się w układzie pokarmowym chorobotwórczym mikrobom. Bardzo pożyteczne dla dziecka są również prebiotyki, które stanowią pokarm dla probiotyków, a poza tym powodują zmiękczenie stolca u dziecka, przez co zapobiegają powstawaniu zaparć.

Rate this post