Podczas wyboru materaca do spania – takiego, który ma być wygodny – nie można ograniczać się do kryterium cenowego. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim waga użytkownika. Na co zatem zwracać uwagę?

Materac termoelastyczny czy lateksowy? A może wysokoelastyczny? Aby mieć pewność, że wybrany model spełni oczekiwania dotyczące komfortu i jakości snu, należy wziąć pod uwagę między innymi masę ciała.

Jak dopasować twardość materaca do wagi użytkownika?

Twardość materaca jest jednym z parametrów ściśle związanych z masą ciała użytkownika. Przyjmuje się bowiem, że osoby cięższe nie powinny spać na miękkich materacach, zaś osobom lżejszym nie są polecane materace o wysokim stopniu twardości. I nie ma przy tym znaczenia, czy są to materace dla alergików, czy nie.

Aby ułatwić wybór twardości materaca producenci wprowadzili uniwersalne oznaczenia:

  • H1 – materace miękkie przeznaczone dla osób, których waga nie przekracza 60 kg,
  • H2 – materace średniotwarde przeznaczone dla osób o wadze do 100 kg,
  • H3 – materace twarde przeznaczone dla osób ważących więcej niż 110-120 kg,
  • H4 – materace bardzo twarde dedykowane osobom o masie ciała powyżej 120 kg.

Co to jest pianka termoelastyczna? Czy ma znaczenie w przypadku osób cięższych?

Materac termoelastyczny to model, w którym wierzchnią warstwę stanowi pianka termoelastyczna (znana również jako Visco Memory). Jej cechę charakterystyczną stanowi zdolność stopniowego dopasowania do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Dzięki tej właściwości pianka jest w stanie bardzo dobrze podeprzeć ciało w każdym miejscu, co pozwala kręgosłupowi przyjąć naturalną pozycję.

Właściwości pianki Visco Memory sprawiają, że zmniejsza ona nacisk na barki i biodra, czyli strefy, na których dyskomfort najczęściej narzekają osoby cięższe. Wybierając taki materac, należy zwrócić uwagę na gęstość pianki – wkład musi być bardziej „zwarty”.

Materac wysokoelastyczny – odpowiedni dla osób cięższych?

Materac wysokoelastyczny, podobnie jak standardowy materac termoplastyczny, nadaje się dla osób do max. 100 kg. Zastosowana pianka HR zapewnia optymalne dopasowanie do kształtu ciała, mimo że w znacznie mniejszym stopniu odciąża barki czy biodra. Ponadto wpływa korzystnie na poprawę krążenia.

W przypadku osób ciężkich (ważących powyżej 110 kg) polecane są materace z wkładem kokosowym lub z końskiego włosia.

Strefy twardości materaca – czy są potrzebne?

Strefy twardości materaca dotyczą wyłącznie modeli sprężynowych kieszeniowych. Dzięki dostosowaniu twardości sprężyn do podpieranej części ciała pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie materaca do kształtu ciała. Podczas gdy miękkie sprężyny montuje się w miejscu największego podparcia (w okolicach bioder), sprężyny twarde znajdują się w miejscach, gdzie nacisk jest nieduży (np. w odcinku lędźwiowym).

[avg] ([per]) [total] vote[s]