Emerytury są coraz częściej za niskie i niewystarczające do normalnego życia. Receptą na problem może stać się posiadanie jakiejś nieruchomości. Czy zwiększona emerytura jest możliwa?

Odwrócona hipoteka

Odwrócona hipoteka to ciekawy pomysł na środki na emeryturę. Odwrócona hipoteka eliminuje problem spłaty kredytu. Seniorzy dzięki niej mają dostęp do swoich finansów w sposób zupełnie wolny od podatku. Nie wymaga się bieżących opłat. O odwróconą hipotekę może starać się senior w wieku 62 lat. Musi jednak być właścicielem nieruchomości, tzn. mieć prawo wieczystego użytkowania gruntu czy spółdzielcze prawo do lokalu. Odwrócony kredyt hipoteczny jest bardzo modny już na Zachodzie. Szczególnie poleca się go tym ludziom, którzy nie mają spadkobierców. W Polsce jak na razie pojawiły się komercyjne fundusze hipoteczne. Renty są wypłacane pod warunkiem zrzeczenie prawa do konkretnej nieruchomość. Jak widać, nieruchomość może okazać się złotym środkiem do uzyskania dobrej emerytury. Mimo to nadal dominującym trendem jest przepisywanie majątku na następne pokolenia.

Otwarcie na środowiska studenckie

Innym sposobem na zabezpieczenie swojej emerytury jest otwarcie się na środowisko studentów. Jak wiadomo szkolnictwo wyższe stało się masowe i ludzie z mniejszych miejscowości przyjeżdżają do większych miast takich jak Warszawa. Pojawia się problem mieszkania. Liczba mieszkań studenckich jest wybrakowana. Emeryt może więc wynająć pokój studentowi. Ponadto młodzi ludzie mogą się opiekować osobami starszymi. W ten sposób emerytura będzie godziwa. Ponadto emeryt będzie miał zapewnioną opiekę.

Prawo dożywocia

W tym rozwiązaniu prawo do nieruchomości jest całkowicie przeniesione na nabywcę. Nabywca zajmuje się wyżywieniem, opłatami za prąd, a w późniejszym czasie pogrzebem seniora. To bardzo dobry układ dla starszej osoby. Ma zapewnioną opiekę finansową i zarazem może mieszkać w poczuciu spokoju i godności. Bardzo ważny jest wybór nabywcy, gdyż mogą się jedynie pojawić problemy w komunikacji.