Bóle w okolicach kręgosłupa są bardzo przykrą przypadłością. Przewlekły charakter tego typu dolegliwości w poważny sposób dezorganizuje życie cierpiących na nie pacjentów, którzy niestety, żeby sobie pomóc, są zmuszeni sięgać po coraz silniejsze środki przeciwbólowe. Te jednak pozwalają złapać oddech tylko na chwilę. Pomagają bowiem jedynie stłumić objawy bólowe, a nie wyleczyć przyczyny ich powstania. Czy istnieje zatem jakiś skuteczny sposób poradzenia sobie z bólami karku i krzyża? Tak.

Przeciwdziałaj przyczynom bólu kręgosłupa, a nie objawom

Poradzenie sobie raz na zawsze z atakującymi nas bólami karku czy krzyża jest możliwe tylko wówczas, jeśli uda nam się zlikwidować przyczyny ich powstania. Objawy bólowe są bowiem jedynie reakcją organizmu na powstały problem. W pierwszym etapie powinno się więc ten problem określić. Według przeprowadzonych badań i wieloletniej pracy z pacjentami znanego na całym świecie nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego, aż 97 proc. dolegliwości bólowych kręgosłupa ma podłoże mechaniczne i jest spowodowana przeciążeniami, na jakie narażamy swój kręgosłup wykonując zwykłe codzienne czynności. Na skutek tych przeciążeń, kręgosłup człowieka traci swoją naturalną elastyczność, a w jego obrębie dochodzi do powstawania mikrouszkodzeń, które są głównymi przyczynami późniejszego odczuwania bólu.

Skutki siedzącego trybu życia

Do takich sytuacji oprowadzamy sami poprzez nieutrzymywanie prawidłowej postawy ciała i narażanie kręgosłupa na przyjmowanie nienaturalnych pozycji. Głównym winowajcą są negatywne nawyki związane z krzywym siedzeniem i z nieprzykładaniem odpowiedniej wagi do właściwego dostosowywania oparcia fotela. Warto zauważyć, że jako mieszkańcy krajów Zachodu, jesteśmy szczególnie narażeni na negatywne skutki siedzącego trybu życia. Większość swojego czasu spędzamy bowiem w pozycji siedzącej i jeżeli przez lata się garbimy i nie zwracamy uwagi na pozycje swojego ciała, niestety z czasem może to skutkować odczuwaniem bólu.

Na szczęście zachodzące zmiany są możliwe do odwrócenia. Według wielu, najskuteczniejszą metodą leczenia kręgosłupa jest metoda McKenziego. Składa się ona z dwóch elementów: edukacji pacjentów w celu unikania popełnianych wcześniej błędów związanych z nieutrzymywaniem prawidłowej postawy ciała oraz z wykonywania ćwiczeń McKenziego, które pozwalają na stopniowe odwracanie zaistniałych zmian.

Więcej na temat metody McKenziego oraz przyczyn powstawania bólu kręgosłupa można przeczytać na stronie jedynego w Polsce certyfikowanego Instytutu McKenziego w  Poznaniu.