Skorzystanie z pomocy biura nieruchomości to odpowiednia decyzja dla każdego, kto myśli o szybkim sprzedaniu domu lub mieszkania za odpowiednią cenę. Problemem może się okazać wybór odpowiedniej agencji – tych na rynku funkcjonuje bardzo dużo. Na jakie rzeczy powinniśmy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z pośrednikiem, żeby mieć pewność, że wybraliśmy profesjonalistę.

W czym może nam pomóc biuro nieruchomości?

Niektóre osoby mogą zastanawiać się, czemu w ogóle warto skorzystać z usług pośrednika. Inne wprost stwierdzają, że taka pomoc jest po prostu zbytkiem pieniędzy i że są w stanie same sprzedać swój dom czy mieszkanie bez płacenia prowizji zewnętrznej firmie. Często taka postawa skutkuje efektami dokładnie odwrotnymi do zamierzonych: albo przez długi czas nie znajdujemy osób chętnych do kupna naszego mieszkania czy domu, albo sprzedajemy je za dużo niższą cenę, niż jej faktyczna wartość. W obu przypadkach nasze straty są wyższe, niż gdybyśmy zatrudnili pośrednika.

-Agencje nieruchomości nie tylko zajmują się aktywnym poszukiwaniem kupców, ale również dbają o odpowiednią wycenę obiektu w oparciu o swoją wiedzę z zakresu aktualnych trendów rynkowych – wyjaśnia przedstawiciel biura Ptak Nieruchomości, działającego od 1996 roku – Ich celem jest jak najszybsze zakończenie sprzedaży przy maksymalizacji zysków właściciela nieruchomości.

Co brać pod uwagę przy wyborze biura nieruchomości?

Rzeczy, które powinniśmy sprawdzić zanim pójdziemy do pośrednika i podpiszemy z nim umowę wymienić można wiele – im dokładniej sprawdzimy daną firmę, tym większą będziemy mogli mieć pewność co do jakości jej usług. Z pewnością powinniśmy sprawdzić przede wszystkim:

  • Staż na rynku – naturalne jest, że im dłużej funkcjonuje dana firma, tym większe wzbudza zaufanie. Rynek bardzo skutecznie weryfikuje, czy agencja nieruchomości jest skuteczna, profesjonalna i uczciwa wobec klientów – bez tych przymiotów bardzo szybko wypada ona z obiega, gdyż nie jest w stanie dotrzymać kroku konkurencji.
  • Zakres działalności – agencje nieruchomości mogą specjalizować się w różnych branżach: np. mieszkaniowej, komercyjnej, rolnej czy przemysłowej. Niektóre z nich współpracują z klientami indywidualnymi, inne z całymi instytucjami. Należy pamiętać, że każda z branż charakteryzuje się swoją specyfiką – zanim zgłosimy się do pośrednika upewnijmy się, że świadczy on usługi, które nas interesują.
  • Zezwolenia i certyfikaty – każdy agent nieruchomości powinien posiadać stosowaną licencję, potwierdzającą jego uprawnienia do prowadzenia działalności. Nie zapomnijmy o nią spytać – agent nieruchomości powinien na nasze żądanie nam ją okazać. Kolejną kwestią jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli agent go nie posiada, w przypadku popełnienia przez niego jakiegokolwiek błędu, który będzie nas kosztował pieniądze, odzyskanie ich będzie w praktyce niemożliwe.