Popularność systemów klimatyzacji wzrasta z każdym kolejnym rokiem. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych i cyfrowych sterowników takie konstrukcje stają się znacznie tańsze w eksploatacji. Zapewniają też wyższy komfort użytkownikom budynków. Aby gwarantowały czyste powietrze o optymalnej temperaturze, powinny być poddawane systematycznym przeglądom.

Czym jest i jak działa system klimatyzacji?

Wymiana powietrza pomiędzy pomieszczeniami wewnątrz budynku a środowiskiem zewnętrznym jest niezbędna dla zachowania odpowiednich warunków do oddychania.
W szczelnych domach pasywnych brak możliwości jego naturalnej wymiany sprawiłby, że z czasem wyczerpałby się tlen. Z tego powodu w każdym budynku musi być zainstalowana wentylacja. Nie jest to jedynie potrzeba, ale również wymóg, jaki narzuca inwestorom prawo budowlane. O ile system wentylacji umożliwia dostarczanie tlenu i usuwanie dwutlenku węgla, o tyle jego możliwości wpływania na jakość atmosfery są niewielkie. Potrzeba zapewnienia komfortu w budynkach mieszkalnych i publicznych sprawia, że obok wentylacji instaluje się w nich też systemy klimatyzacji. Ma ona znacznie szerszy zakres działania, gdyż dzięki specjalnym urządzeniom może zmieniać parametry otoczenia. Do typowych zadań nowoczesnych systemów klimatyzacji zaliczają się:

  • regulacja poziomu temperatury otoczenia,
  • regulacja poziomu wilgotności,
  • oczyszczanie powietrza.

Sercem systemu klimatyzacji jest centrala, w której znajdują się skraplacz, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz wentylatory. Ten zespół komponentów swoim działaniem przypomina pracę lodówki, z tym że do wnętrza jest przekazywane schłodzone powietrze, a na zewnątrz usuwa się odzyskane z niego ciepło. Dodatkowym elementem klimatyzatora mogą być rozmaite filtry, które zatrzymują cząstki stałe i osuszają atmosferę. Pośrednikiem w wymianie energetycznej jest czynnik płynny, który obiega system specjalnymi przewodami.

Po co wykonuje się przeglądy klimatyzacji? 

O tym, że przeglądy i konserwacja klimatyzacji są niezbędne, wie każdy właściciel samochodu z taką instalacją. Zaniedbanie terminowej wymiany filtra czy uzupełnienia czynnika w systemie prowadzi nie tylko do pogorszenia się jakości powietrza, ale też może być przyczyną poważniejszych uszkodzeń. Zgromadzone na filtrach cząstki są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, w tym pleśni i grzybów. To z kolei przyczynia się do rozwoju różnych chorób. Ponadto klimatyzatory są urządzeniami mechanicznymi, które – podobnie jak każda inna konstrukcja tego typu – ulegają zużyciu. Przeglądy umożliwiają wyeliminowanie usterek jeszcze zanim dojdzie do poważnych awarii. Jak twierdzą przedstawiciele Firmy Usług Handlowych „Puch” ze Zgierza, można wymieniać wiele powodów serwisowania klimatyzatorów. Są to między innymi:

  • usuwanie zanieczyszczeń biologicznych, które przyczyniają się do rozwoju chorób,
  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów, jakie generują osadu w urządzeniu,
  • utrzymanie wysokiej wydajności pracy klimatyzatora,
  • ograniczenie ryzyka wystąpienia poważnych awarii i związanych z nimi kosztów,
  • zmniejszenie zużycia prądu,
  • zachowanie warunków gwarancji.

Warto pamiętać, że tylko regularne przeglądy pozwolą utrzymać klimatyzator w stanie pełnej wydajności. Dzięki temu przetwarzane powietrze będzie miał optymalne parametry i znacznie wzrośnie komfort użytkowników budynku.

[avg] ([per]) [total] vote[s]