Kiedy krótkie i chłodne dni dają się we znaki, a do przyjemnego ciepła majówki wciąż jeszcze tak daleko, warto pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, biorąc nawet krótki zimowy urlop. I nie musi być to od razu drogi wyjazd do egzotycznych krajów. Co najmniej równie odprężająco może podziałać na nas pobyt w polskich górach. Dlaczego tak właśnie się dzieje? Odpowiedź znajdziesz niżej.

Jednym z najskuteczniejszych remediów na stresy i pośpiech codzienności jest bliski kontakt z naturą. Niskie temperatury mu niekoniecznie sprzyjają, zwłaszcza gdy zamiast śniegu na zewnątrz leży niezbyt zachęcająca, szaro-bura breja. A tak właśnie coraz częściej wygląda ta pora roku w naszym kraju. Właściwie tylko w górach zimą na pewno liczyć możemy obecnie na śnieg.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Biały, radośnie skrzący się puch wręcz zachęca natomiast do lepienia bałwanów, rzucania się śnieżkami czy jazdy na saneczkach – i oczywiście nartach czy snowboardzie. Aktywności fizycznej na świeżym powietrzu sprzyja też ukształtowanie terenu, które nawet najkrótszy spacer potrafi zmienić w poprawiający kondycję trening. Specyfika górskiego, krystalicznie czystego powietrza wzmacnia przy tym organizm i sprzyja produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia, ekspozycja na mróz zaś dodatkowo hartuje.

Lokalny patriotyzm

Infrastruktura stoków i górskich miejscowości współcześnie nie jest wcale gorsza od tego, co oferują zagraniczne kurorty, nie trzeba za to znać języków obcych, jechać daleko i wykosztowywać się na zimowe wczasy. Bliższe zaś słowiańskiemu sercu widoki okrytych śniegiem pól i lasów, zapierające dech w piersiach bardziej właśnie w górach niż na nizinach, mocniej sprzyjają wyciszeniu umysłu i skutecznemu relaksowi.

Górskie SPA

Aby wypocząć jeszcze efektywniej, warto zatrzymać się w miejscu, które oprócz dogodnej lokalizacji oferuje także możliwość skorzystania z sauny, masażu czy innych zabiegów regenerująco-odprężających, czyli innymi słowy – SPA. Świetnym przykładem takiego obiektu jest położony w Szaflarach Borowy Dwór, którego goście na wyciągnięcie ręki mają w dodatku pobliskie termy.

Choć tego typu atrakcje dostępne są przez cały rok, to szczególnie zimą nabierają wyjątkowych walorów. Po całym dniu szaleństw na stoku czy pieszych wędrówek pozwalają szybciej wypocząć strudzonym mięśniom i przygotować ciało na kolejny dzień pełen atrakcji, jak również skutecznie rozgrzewają nawet największych zmarzluchów, wraz z mroźnym górskim powietrzem usprawniając zarazem procesy hartowania.

[avg] ([per]) [total] vote[s]