Wszyscy, którzy mieli okazję samodzielnie skręcać meble, na pewno zetknęli się z wkrętami metrycznymi. Są one jednym z podstawowych łączników służących do mocowania ze sobą elementów drewnianych, metalowych, a także kombinacji drewno-metal czy drewno-tworzywo sztuczne. Mimo że zwykle nie rzucają się w oczy i nie są widoczne na zewnątrz, to właśnie one odpowiadają za solidność wielu konstrukcji oraz mają wszechstronne zastosowanie.

Czym charakteryzują się wkręty metryczne?

Wkręty metryczne to elementy łączne, których wielkość średnicy znamionowej oraz skoku wyraża się w milimetrach. Często na powierzchni takich wkrętów możemy znaleźć symbol M i liczbę, która oznacza średnicę trzonu. Wkręty różnią się między sobą nie tylko rozmiarami, ale także kształtem łba. Wyróżnia się wkręty z łbem walcowym, podkładowym, stożkowym, grzybkowym czy sześciokątnym.

Wkręty metryczne to elementarne łączniki, które powinny znajdować się w walizce narzędziowej każdego majsterkowicza. Na pewno przydadzą się podczas remontu czy drobnych napraw w domu. Nie można się bez nich obejść, składając nowe meble czy też podczas montażu akcesoriów ogrodowych” – mówi ekspert z firmy ROLMASZ.

Niezależnie od kształtu łba, znajduje się w nim nacięcie – proste (coraz rzadziej stosowane ze względu na liczne uszkodzenia powierzchni przy wkręcaniu) lub krzyżowe (typu PH i typu PZ), kwadratowe, sześciokątne (na imbus), ośmiokątne, gwiazdkowe czy trójramienne. Nacięcie ułatwia operowanie narzędziami montażowymi i dociskanie wkrętów. Trzony wkrętów są gwintowane – duży kąt gwintu zapewnia dużą wytrzymałość tego rodzaju łączników. Mogą być gwintowane na całej długości lub – zwłaszcza w przypadku długich wkrętów – tylko do pewnej wysokości trzonu.

Wkręty metryczne – gdzie znajdują zastosowanie?

Niezwykle istotnym parametrem charakteryzującym każdy wkręt metryczny jest jego długość. To właśnie na tę cechę trzeba szczególnie zwrócić uwagę podczas wyboru właściwego łącznika. Niektóre z nich będą odpowiednie do montowania półek czy szafek, a inne okażą się niezbędne w przypadku desek podłogowych. Można spotkać się także z wkrętami przeznaczonymi do budowy dachu i więźby dachowej. Szukając wkrętów, warto zwrócić uwagę również na to, aby były one odporne na korozję. Warunek ten spełniają wkręty ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej.

Wkręty znalazły szerokie zastosowanie w branży meblarskiej. Wykorzystuje się je podczas składania regałów, stołów, szaf czy zabudowy kuchennej. Dzięki dużej wytrzymałości wkrętów metrycznych płyty meblowe mogą być łączone prostopadle do siebie i tworzyć solidną konstrukcję. Oprócz tego wykorzystuje się je do konstruowania obiektów małej architektury. Spajają elementy ławek, drewnianych huśtawek ogrodowych czy skrzyń. Używa się ich do montażu desek na tarasie lub werandzie. 

Wśród specjalistycznych wkrętów znajdują się m.in. wkręty farmerskie, dwugwintowe czy konfirmaty. Wkręty farmerskie wykorzystywane są m.in. do łączenia ze sobą blach i konstrukcji drewnianych. Wkręty dwugwintowe, zwane także dwustronnymi, służą do tworzenia łączeń, które powinny być niewidoczne. Jak sama nazwa wskazuje, wkręty tego typu mają na obu końcach gwinty metryczne. W estetyczny sposób połączymy za ich pomocą dwa obiekty (drewniane, metalowe, a także drewno z metalem). Konfirmaty to prawdopodobnie najczęściej spotykane wkręty do połączeń meblowych. Mają gniazda imbusowe, do których pasują odpowiednie klucze do montażu lub wiertła. Za pomocą konfirmantów połączymy drewno, sklejkę czy płyty wiórowe.

Duże zróżnicowanie wkrętów sprawia, że istnieje wiele sposobów ich zastosowania. Aby mieć pewność stabilności tworzonych z ich pomocą konstrukcji, należy odpowiednio dobrać wkręty do materiałów. W razie wątpliwości warto zasięgnąć rady specjalistów ze sklepów z narzędziami i artykułami budowlanymi.

[avg] ([per]) [total] vote[s]