Podnośniki gazowe ułatwiają podnoszenie nawet bardzo ciężkich, unoszonych części mebli – i to niemal bez użycia siły. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Doskonale sprawdzają się w łóżkach, kanapach, tapczanach, wersalkach i sofach, a nawet fotelach, które posiadają schowki na pościel. Pracują z regularną siłą przez wiele lat, niezależnie od masy mebla. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób działają.

W jaki sposób działa podnośnik gazowy?

Podnośniki gazowe znajdują szerokie zastosowanie w produkcji mebli. Nic dziwnego – zasada działania jest stosunkowo prosta, a konstrukcja, pomimo niewielkich wymiarów, niezwykle wytrzymała. Mówiąc w skrócie, a jednocześnie używając specjalistycznego języka, podnośnik meblowy jest cylindrem ciśnieniowym z tłoczyskiem w układzie zespolonym. Składa się zazwyczaj cylindra, drąga tłokowego, tłoku prowadzącego oraz parowego, a także kompletu uszczelniającego. Wnętrze wypełnione jest neutralnym gazem, zazwyczaj azotem. Jak to działa?

Sprężyna działa w układzie zamkniętym. Wysuwające się tłoczysko wewnętrzne stopniowo zmniejsza przestrzeń w cylindrze. Siła, która powstaje podczas wsuwania tłoka, powoduje jednocześnie wzrost ciśnienia wypierającego na zewnątrz. Ciśnienie wewnątrz może być regulowane oraz osiągać wartość nawet kilkuset barów. Siłę, z którą działa podnośnik określa się w Newtonach – i dobiera do mebla w zależności od jego ciężaru. Może ona wynosić od 5 do nawet 10 000 N.

Ze względu na sposób działania sprężyny gazowe można podzielić na pchające i ciągnące. Podnośniki gazowe ciągnące działają na odwrotnej zasadzie niż podnośniki pchające. Pod wpływem ciśnienia gazu powstaje siła, która wciąga tłoczysko do wewnątrz. Obydwa rodzaje sprężyn mogą zostać wyposażone w funkcję blokady.

Zastosowanie sprężyn gazowych w meblarstwie

Podnośniki gazowe znajdują zastosowanie głównie w przypadku mebli tapicerowanych. Zwłaszcza tych, które posiadają schowek na pościel. Ze względu na zróżnicowaną siłę, z którą się otwierają, mogą zostać zamontowane nawet w bardzo ciężkich częściach mebli – podwójnych łóżek, dużych kanap i sof. Są stosowane również we wszystkich innych meblach, w których konieczne jest otwarcie, a następnie zablokowanie klapy bez ingerencji użytkownika, na przykład we frontach szafek kuchennych.

Podnośniki meblowe umożliwiają łatwe i wygodne otwarcie, bez konieczności użycia siły. Blokada daje możliwość pozostawienia części mebla w jednej pozycji – podniesionej ramy łóżka lub otwartej szafki. Jednocześnie podczas zamykania część mebla zamyka się powoli i nie powoduje trzaśnięcia w końcowej fazie. Ze względu na zróżnicowane siły oraz wielkości podnośnika mogą być wykorzystane do niemal każdego mebla. Warto wspomnieć, że sprężyny gazowe mają żywotność nawet do 30 000 cykli, są wytrzymałe, a na ich działanie nie wpływają warunki, w których są użytkowane. Wysokiej jakości podnośniki meblowe do mebli tapicerowanych znajdują się w ofercie firmy Alex-Okucia.

Podnośniki gazowe do innych zastosowań

Meble to nie jedyna możliwość zastosowania podnośników gazowych. Każdy właściciel samochodu styka się z nimi na co dzień. Wykorzystywane są bowiem do klap bagażnika oraz masek. W samochodach ciężarowych służą do wprawiania w ruch platform.

Podnośniki można również znaleźć w oknach dachowych lub oddymiających, a także w skrzydłach drzwiowych. Wykorzystywane są w automatycznych bramach wjazdowych. Znajdują zastosowanie również w medycynie oraz przemyśle – czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest użycie minimalnej siły do otwarcia klap, pokryw, włazów, a także ich zablokowania w określonej pozycji.

Rate this post