Mechaniczne zamki szyfrowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą chronić szczególnie cenne mienie oraz zabezpieczyć dostęp przed wejściem osób niepożądanych. Wytrzymałe konstrukcje zamków mechanicznych sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Mogą służyć jako podstawowe zabezpieczenie szaf, komód, sejfów, a także samych drzwi. Gdzie dokładnie są stosowane takie zamki? Szczegóły niżej.

Specyfika mechanicznych zamków szyfrowych

Znaczącym atutem mechanicznych zamków szyfrowych jest ich ogromna uniwersalność. Są to konstrukcje niezawodne, przeznaczone – zależnie od modelu – do zastosowań o niskiej, średniej bądź też wysokiej intensywności. W odróżnieniu od zamków elektronicznych, nie potrzebują zasilania ani okablowania. Przekłada się to na dużą prostotę montażu. Instalacja zamka szyfrowego przebiega niemal tak, jak w przypadku zamka zwykłego. Co za tym idzie, nie wymaga ona żadnych specjalistycznych narzędzi czy fachowych umiejętności. Obudowa z pokryciem PVD wykazuje odporność na warunki atmosferyczne i łatwo utrzymać jej czystość.

Mechaniczne zamki szyfrowe w praktyce

W ofercie mechanicznych zamków szyfrowych znajdziemy wiele dość ciekawych rozwiązań.

Niektóre zamki są przeznaczone do miejsc używanych sporadycznie typu szafki pracownicze, meble i obudowy. Inne zaś to konstrukcje z pełnowymiarową klamką, stanowiące niezwykle istotny element ochrony gospodarstw domowych, biurowców, zakładów przemysłowych, obiektów handlowo-usługowych, a także wszystkich innych, gdzie wymagane są ograniczenia dostępu. Dzięki wykorzystaniu systemu szyfrów, sporo zamków może być obsługiwanych bez użycia klucza. Jest to znaczne udogodnienie – objaśnia przedstawiciel firmy Atline, oferującej nowoczesne systemy zabezpieczeń, w tym zamki szyfrowe mechaniczne oraz elektroniczne.

Sztuka zakupu szyfrowych zamków mechanicznych

Przy zakupie szyfrowego zamka mechanicznego musimy dokładnie ustalić, do jakich celów będzie on przeznaczony. Liczy się również intensywność użytkowania. Poszczególne modele zamków z reguły są dostępne w kilku różnych wariantach – do montażu powierzchniowego z zasuwą, zamek wpuszczany z zasuwą zatrzaskową, wariant z możliwością blokady w pozycji otwarty, opcja z zamkiem szyfrowym z obu stron itd. Choć zwykle zmiana kodu dostępu w mechanicznych zamkach szyfrowych wiąże się z ich demontażem, są i takie gdzie operację tę można wykonać w zaledwie kilka sekund. To też trzeba wziąć pod uwagę. Tylko mądry wybór sprawi, że zakupiony zamek szyfrowy będzie odpowiadał wszystkim naszym oczekiwaniom.