Pod nazwą pianek poliuretanowych kryje się bardzo szeroka paleta produktów o różnych strukturach, właściwościach i zastosowaniach w wielu branżach. W naszym artykule przyjrzymy się elastycznym piankom poliuretanowym, a konkretnie jednemu typowi tych materiałów. To pianki poliuretanowe Typ T, czyli gąbki tapicerskie. Sprawdźmy, czym charakteryzują się te materiały i do czego są wykorzystywane.

Pianka poliuretanowa typ T. Charakterystyka

Domyślamy się, że czytelnikami naszego artykułu nie będą osoby zainteresowane składem chemicznym oraz procesem produkcji pianek poliuretanowych, dlatego skoncentrujemy się stricte na właściwościach i zastosowaniu konkretnie omawianych gąbek.

Pianki typu T są wytwarzane w taki sposób, by miały optymalne parametry fizyko-mechaniczne przy tapicerowaniu mebli i nie tylko, o czym jeszcze opowiemy. Choć potocznie nazywamy je gąbkami tapicerskimi, mają zastosowanie – i to szerokie – także poza branżą meblarską.

Rodzaje pianek oznaczamy literą T i liczbami obok, które wskazują gęstość pozorną w kilogramach na metr sześcienny. Zaznaczmy przy tym, że na przykład oznaczenie T 18/30 nie wskazuje gęstości zawartej między tymi dwiema liczbami. Podpatrujemy zestawienie parametrów fizyko-mechanicznych pianek typu T na stronie polskiego producenta pianek poliuretanowych JAG z Liskowa k. Kalisza. W tabeli czytamy, że T18/30 oznacza gęstość pozorną 15,7-17,4 (kg/m3).

Branże, w których wykorzystuje się elastyczne pianki poliuretanowe

Elastyczna pianka poliuretanowa jest wykorzystywana w branży meblarskiej nie tylko do wykonywania tapicerek, ale też do produkcji wszelkiego rodzaju zagłówków i podłokietników, a także do produkcji materaców. Meblarskie materace piankowe to wciąż nie wszystko, jeśli chodzi o zastosowanie omawianego materiału. Pianka poliuretanowa to świetny materiał do produkcji materaców komorowych dla sportowców.

W branży rehabilitacyjnej z pianki tworzy się elementy wózków inwalidzkich i foteli. Elastyczna pianka jest też wykorzystywana do produkcji poduszek naramiennych w branży odzieżowej, a także do produkcji myjek, gąbek, zmywaków itp. w branży kosmetyczno-chemicznej

Rate this post