Drewno jest materiałem, które odmienia każde wnętrze. Dodaje pomieszczeniom elegancji, przytulności i może posłużyć przez lata, dzięki temu, że jest niezwykle trwałe.
W przypadku aranżacji wnętrz dużą rolę odgrywa ono w tworzeniu drewnianych blatów. Są one idealne nie tylko do wykorzystania w kuchni, ale również w łazience, czy też jako część składowa innego mebla. Przeczytaj więcej o tym, jak różnorodne może być zastosowanie drewnianych blatów.

Drewniany blat tworzy się najczęściej na wymiar. Dzięki temu można go idealnie dopasować do parametrów pomieszczenia domu, ale również do wymiarów innych mebli. Drewniane blaty powstają najczęściej przy wykorzystaniu metody klejenia, która polega na łączeniu mikrowczepami drewnianych desek o określonych wymiarach. Jest to doskonała metoda, pozwalająca na zachowanie wytrzymałości drewnianego blatu i zapobiega jego odkształceniom pod wpływem wilgoci. Jak tłumaczy pracownik firmy Ewodd: ,,Jako, że drewniane blaty często są używane oraz narażone na wilgoć, ważne jest by były stworzone z najwyższej jakości drewna. To wykluczy konieczność wymiany blatu, a przy tym zapewni mu długoletnią trwałość.”

Drewniane blaty – rodzaje i ich zastosowanie

Forma, w jakiej można wykorzystać drewniany blat jest kwestią pomysłu i indywidualnych potrzeb, ponieważ można umieścić go wszędzie. Nie jest jednak powiedziane, że drewniany blat musi być nudny. Istnieje bowiem kilka rodzajów drewna, idealnych do produkcji blatów. Do najpopularniejszych należą dąb, buk i jesion. Dąb i jesion, ze względu na swój delikatny odcień, polecane są w pomieszczeniach jasnych oraz w zestawieniu z szarymi dodatkami. Wpadający w czerwień kolor buku stosuje się do wnętrz charakteryzujących się minimalizmem.

Jak zabezpieczyć drewniany blat?

Zastosowanie drewnianego blatu w swoim domu wiąże się z  tym, że będzie ono wystawione na działanie takich czynników jak wilgoć, zarysowania, czy uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się wówczas lakierowanie w połysku lub półmacie, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami. Jest to szczególnie istotne w przypadku kuchni i łazienek. Jeśli chodzi o kwestie wizualne, zachodzi możliwość dobrania określonego koloru lakieru, pasującego do wnętrza. Gama barw lakierów jest bowiem niezwykle szeroka.

[avg] ([per]) [total] vote[s]