Każdy hodowca chce, aby jego prosięta ssące rosły szybko i zdrowo. Pomoże w tym pasza bogata w białka, tłuszcze i węglowodany. Smaczny pokarm o stałym składzie i równowadze w ilości aminokwasów w białku sprawi, że prosięta ssące będą chętnie i dużo jadły oraz szybko urosną do pożądanych rozmiarów. Jakie składniki powinna zawierać idealna pasza dla prosiąt ssących? Jak w inny sposób można wspomóc ich rozwój? Dowiesz się tego z artykułu.

Składniki często używane w diecie prosiąt ssących

O to, z jakich elementów paszy warto skorzystać, zapytaliśmy się eksperta z Wytwórni Mieszanek Mineralnych i Dodatków Paszowych z Piły:

Jako dodatki tłuszczowe stosuje się olej rybny lub sojowy, chociaż najlepszy jest kokosowy i palmowy. Źródło węglowodanów stanowi pszenica i jęczmień, najczęściej w postaci ekstradowanej, poddanej obróbce termicznej. Popularne jest białko ziemniaczane, które pełni rolę dodatku roślinnego. Wartościowym źródłem białka jest mączka rybna, białko mleka i suszona plazma krwi, która ma odpowiedni profil aminokwasów.

Prosięta ssące spożywają średnio 370 gramów mieszanki paszowej w pierwszym miesiącu życia. Nie jest to dużo, a mieszanka paszowa o dobrym składzie potrafi znacznie przyśpieszyć rozwój prosiąt. Rozpoczęcie podawania mieszanki paszowej prosiętom ssącym pod koniec pierwszego tygodnia życia sprawia, że mają mniej problemów z układem pokarmowym, niż gdyby dostały paszę później. Dzieje się tak dzięki przyśpieszeniu rozwoju układu pokarmowego.

Czasem jednak prosięta ssące mają problemy żołądkowe. Wtedy może przydać się środek na biegunkę – Bentawet.

Bentawet – rozwiązanie na biegunkę u prosiąt ssących

Bentawet zawiera glinokrzemiany, które stanowią aż 20 procent powierzchni Ziemi, cynk, korę dębu i ziele tymianku. Na 100 kg paszy należy zastosować 2,5 kg Bentawetu. Na 3-6 dni przed odsadzaniem i dwa tygodnie po odsadzaniu należy podawać po 1 płaskiej łyżce stołowej na 1 sztukę dziennie do paszy mokrej lub suchej.

Bentawet nie tylko leczy, ale również zapobiega problemom jelitowym. Jakimi cechami się charakteryzuje?

  • Ma podobne działanie, co palony jęczmień i węgiel drzewny,
  • pochłania toksyny produkowane przez złe bakterie w jelitach i aminy toksyczne,
  • wspiera rozwój dobrych bakterii w jelitach,
  • zapobiega rozwojowi złych bakterii w jelitach, mogących powodować biegunki,
  • stanowi źródło mikroelementów,
  • pochłania nadmiar tłuszczu w diecie,
  • reguluje kwasowość,
  • zwiększa mleczność, wchłanianie paszy i przyrost masy żywej.

Bentawet szczególnie warto zastosować u prosiąt przy odsadzaniu, zmianie warunków, mieszaniu prosiąt z różnych źródeł i przy zmianie żywienia.