Wykładziny dywanowe są świetnym sposobem wykończenia pomieszczeń biurowych. W ostatnich latach wykładziny są także coraz chętniej stosowane także mieszkaniach i w domach prywatnych. Są łatwe w montażu, wygodne, trwałe, a przy tym dostępne w bardzo różnorodnej kolorystyce i zdobieniach. Żeby jednak wykładzina dywanowa szybko się nie zmechaciła i nie powstawały na niej żadne przebarwienia oraz trudne do usunięcia plamy, trzeba o nią właściwie dbać i poddawać ją niezbędnym zabiegom pielęgnacyjnym. Na czym polega pielęgnacja wykładzin dywanowych?

Żeby właściwie zadbać o stan ułożonej na podłodze w mieszkaniu, ale przede wszystkim w pomieszczeniach biurowych wykładziny dywanowej, konieczne jest wykonywanie kilku różnych czynności. W tym celu niezbędna będzie samodzielna, codzienna pielęgnacja wykładziny, ale także wykonywanie okresowego, profesjonalnego jej czyszczenia.

Zasady codziennej pielęgnacji wykładziny dywanowej

Samodzielne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych jest bardzo ważne. Od tego, jak dokładnie i jak często będziemy czyścić podłogę, na której ułożona jest wykładzina, w dużej mierze zależy to, jak długo będzie ona wyglądała jak nowa. Regularna samodzielna pielęgnacja wykładziny poskutkuje także tym, że rzadziej będziemy musieli korzystać z usług profesjonalnego czyszczenia i konserwacji wykładzin. W biurach zazwyczaj osoby, które zajmują się czyszczeniem odkurzają wykładzinę codziennie, a  mimo to taka częstotliwość często nie jest wystarczająca. W domach natomiast z pewnością wystarczy odkurzanie wykładziny dwa razy w tygodniu, tak aby na bieżąco usuwać z niej cały gromadzący się niej kurz i bród. Odkurzanie z resztą nie służy jedynie usunięciu brudu, ale także umożliwia przywrócenie dobrego wyglądu runa.

Do samodzielnej pielęgnacji wykładzin dywanowych warto jest stosować szczotki z cylindrycznymi końcówkami. Czyszczenie powierzchni wykładziny nie różni się od czyszczenia dywanów czy podłóg drewnianych. Zwłaszcza przy wykładzinach z bardzo gęstym runem, trzeba jednak mieć na uwadze, żeby jak najdokładniej wykonać czyszczenie i spróbować dotrzeć jak najgłębiej. W przypadku zauważenia na powierzchni wykładziny jakichś plam, warto jest od razu spróbować je usunąć poprzez zastosowanie odpowiednich odplamiaczy. W sklepach można znaleźć wiele tego typu preparatów, które są przeznaczone właśnie do czyszczenia wykładzin.

Profesjonalne czyszczenie wykładzin dywanowych

W przypadku domów prywatnych, jeżeli regularnie sami czyścimy swoją wykładzinę,  niekoniecznie będziemy potrzebowali skorzystać z usług ich profesjonalnego mycia. Korzystanie z nich jest jednak konieczne w przypadku wykładzin w biurach.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Kamix w Tychach, która jest jednym z największych w regionie sprzedawców dywanów oraz wykładzin dywanowych i przemysłowych:

Doradza się, aby wykładziny dywanowe w obiektach biurowych były poddawane zabiegom profesjonalnego czyszczenia przynajmniej 2-3 razy w roku. Obecnie firmy specjalizujące się w tego typu usługach oferują dwie możliwości czyszczenia wykładzin: czyszczenie na sucho poprzez zastosowanie tzw. metody suchej piany oraz czyszczenie na mokro, tzw. czyszczenie dogłębne. Obie te metody mają swoje zalety.

Czyszczenie wykładzin na mokro – czyszczenie dogłębne

Metoda czyszczenia wykładzin na mokro umożliwia bardzo dokładne wyczyszczenie nawet najgłębszych warstw wykładziny, jednak wiążę się też z tym, że wymaga zamknięcia biura na co najmniej kilkanaście godzin. Firmy decydując się na nią starają się więc, aby usługa czyszczenia była wykonana w weekend. Czyszczenie wykładziny tą metodą polega na dokładnym naniesieniu na wykładzinę specjalnego środka czyszczącego, który po chwili zaczyna się rozpuszczać i wiązać znajdujący się wewnątrz wykładziny brud. Po pewnym czasie środek czyszczący wraz z usuniętym brudem jest usuwany z wykładziny poprzez zastosowanie ekstraktora, czyli  specjalnego urządzenia odsysającego.

Czyszczenie wykładziny na sucho – metoda suchej piany

Czyszczenie na sucho, czyli z zastosowaniem tzw. metody suchej piany, polega na nałożeniu na znajdującą się na podłodze wykładzinę specjalnego środka czyszczącego, a następnie na wcieraniu go maszyną tarczową w jej runo. Tak potraktowany środek czyszczący po chwili zaczyna się krystalizować i wiąże ze sobą znajdujący się w wykładzinie brud. Po zakończeniu tej operacji wykładzinę wystarczy już tylko dokładnie odkurzyć. Metoda ta co prawda nie umożliwia aż tak dokładnego wyczyszczenia wykładziny, jak czyszczenie na mokro, jednak bardzo dużą jej zaletą jest to, że po zakończeniu czyszczenia można od razu wracać do pracy, co znacznie niweluje powstałą przerwę.

[avg] ([per]) [total] vote[s]