Urządzenia czyszczące do domowego oraz profesjonalnego zastosowania muszą być prawidłowo użytkowane, bo tylko wówczas bezawaryjnie posłużą przez długi czas i będzie można bezpiecznie z nich korzystać. Niestety, nie zawsze pamiętamy o tym, aby zapoznać się z instrukcją użytkowania, co może skutkować poważnymi problemami. Jak bezpiecznie eksploatować urządzania czyszczące?

Urządzenia czyszczące – podstawowe zasady bezpiecznej eksploatacji

Konkretne zasady eksploatacji urządzeń czyszczących znajdują się zawsze w instrukcji obsługi. I chociaż często samodzielnie próbujemy zmierzyć się z tym, jak uruchomić i użytkować urządzenie, to jednak warto się z nią zapoznać i dowiedzieć się np. jakie powierzchnie czyści dane urządzenie. Tym sposobem można dowiedzieć się, że np. froterka nada się nie tylko do pokryć kamiennych, ale także PCV, korkowych i linoleum. Kolejną zasadą, o której trzeba pamiętać, jest przygotowanie powierzchni do wykonywania danych czynności. I tak np. by wyfroterować posadzkę, należy ją najpierw dokładnie odkurzyć i umyć, w przeciwnym razie nie uzyska się pożądanego połysku. Niestosowanie się do tej zasady może także spowodować uszkodzenie urządzenia czyszczącego. Kolejną zasadą poprawnej eksploatacji jest uzyskanie informacji o poszczególnych etapach czyszczenia. Jeśli będzie przeprowadzone niezgodnie z tym, co zaleca producent, to może być m.in. nieefektywne, a przez to wymagać powtórzenia (lub częstszego wykonywania), a w najgorszym przypadku może doprowadzić do zniszczenia sprzętu lub powierzchni bądź elementów do czyszczenia. Należy także zapoznać się z tym, co konkretnie może czyścić dane urządzenie, by np. konkretny odkurzacz nie został uszkodzony, gdy będzie zbierał wodę lub gdy szczotka zbierze ostre elementy. Warto też pamiętać, że nieprawidłowa eksploatacja urządzania oraz jego uszkodzenie wskutek nieprzestrzegania instrukcji użytkowania, skutkują utratą gwarancji.

Serwisowanie to gwarancja działania urządzeń czyszczących

Przed przystąpieniem do wymiany części lub jakichkolwiek prac konserwacyjnych podstawową zasadą dotyczącą urządzeń czyszczących, które są zasilane energią elektryczną, jest odłączenie urządzenia od źródła zasilania. W przypadku stosowania środków chemicznych w urządzeniach czyszczących powinny być one zgodne z zaleceniami producenta, bo np. silnie pieniące się detergenty mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.

Regularne serwisowanie i wymiana części to obowiązkowe czynności, o których powinien pamiętać każdy właściciel, któremu zależy, by urządzenia działały jak najdłużej. W tym względzie należy pamiętać o stosowaniu jedynie oryginalnych materiałów eksploatacyjnych np. płynów czyszczących i części zamiennych – wyjaśnia specjalista z firmy AAT Renkar z Krakowa.

Okresowe czyszczenie, wymiana niektórych części oraz dbania o zachowanie prawidłowego stanu technicznego sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta jest podstawą do tego, by urządzenia działały bezawaryjnie jak najdłużej.

[avg] ([per]) [total] vote[s]