Od wielu lat obserwujemy rosnące zanieczyszczenia powietrza, które występują przede wszystkim w dużych miastach, ale nie tylko. W związku z tym, że nasza świadomość ekologiczna wzrasta, wiele krajów – w tym Polska – wprowadza rozwiązania techniczne, które ograniczają emisję zanieczyszczeń. To nie przemysł, który kojarzymy z degradacją środowiska, jest w Europie głównym źródłem emisji zanieczyszczeń powietrza, a sektor komunalno-bytowy oraz transport. W Polsce najwięcej zanieczyszczeń trafia do atmosfery z gospodarstw domowych. Co można powiedzieć o zasadach ekologicznego ogrzewania?

Oszczędność i dbanie o środowisko w jednym

Według oszacowań potwierdzonych przez Ministerstwo Środowiska, zautomatyzowane, nowoczesne kotły opalane paliwami stałymi osiągają sprawność ponad 90%. Przy kotłach, które załadowuje się paliwem ręcznie, wartość ta wynosi często mniej niż 50%. Inwestując w zautomatyzowany kocioł opalany ekogroszkiem lub pelletem możemy więc sporo zaoszczędzić. Wszyscy doskonale wiemy, że w przypadku ogrzewania najwięcej zanieczyszczeń trafia do naszego środowiska przy spalaniu węgla kamiennego. Dlaczego więc ekogroszek, który produkowany jest z węgla kamiennego lub brunatnego, jest paliwem ekologicznym? – Ponieważ ekogroszek wytwarzany jest z węgla wysokokalorycznego o niskiej zawartości siarki. Zawiera niewiele substancji niepalnych, charakteryzuje się małą zawartością wody, a więc z jego spalania pozostaje znacznie mniej popiołu, niż ze spalania skał osadowych w formie grubych ziaren. Pellet również jest doskonałą alternatywą dla węgla kamiennego i brunatnego, ponieważ pozyskiwany jest z biomasy, czyli na przykład odpadów drzewnych, czy produktów ubocznych rolnictwa.

Nowoczesne kotły klasy 5

Zgodnie z obowiązującymi normami kotły, które trafiają na polski rynek, muszą mieć świadectwo potwierdzające uzyskanie 5 klasy emisji. Jak mówi nam przedstawiciel firmy P.W. BUDMET z Czeladzi, wybierając kocioł do ogrzewania najwyższej klasy, najwyższej jakości, odpowiednio dopasowany pod względem mocy do potrzeb budynku, to kwestia ogrzewania ekologicznego, jak i ekonomicznego. Zautomatyzowane kotły klasy 5 o nowoczesnej konstrukcji, estetycznie wykonane, są wygodne – ich obsługa jest łatwa. Płynnie możemy regulować ich moc, charakteryzuje je wysoka sprawność energetyczna. Na koniec nasza rada: wybierajmy kotły, które posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty. Jeśli planujemy modernizację kotłowni, dzięki certyfikatom będziemy mogli ubiegać się o dofinansowanie dzięki programom samorządowych lub rządowych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]