Klimatyzatory to urządzenia, które w dzisiejszych czasach są dostępne praktycznie wszędzie. Spotykamy je zarówno w prywatnych domach, jak i w firmach. Ich podstawową funkcją jest chłodzenie powietrza do właściwej temperatury oraz zapewnianie komfortu ludziom przebywającym w danym pomieszczeniu. Mimo że każdy z nas wie, czym jest klimatyzacja, to jednak nie każdy wie, na jakiej zasadzie ona działa.

Klimatyzacja i jej rodzaje

Klimatyzatory typu split wyposażone są w skraplacz, sprężarkę oraz zawór rozprężny umieszczone w jednostce zewnętrznej, która znajduje się na zewnątrz budynku. Z kolei w jednostce wewnętrznej znajduje się tylko sam parownik oraz wentylator. Dzięki takiej konstrukcji nowoczesne klimatyzatory nie generują hałasu wewnątrz pomieszczeń. Zarówno ten, jak i inne rodzaje klimatyzacji znajduje się w ofercie dobrych dystrybutorów systemów klimatyzacyjnych, takich jak np. przedsiębiorstwo Progress Klima

Drugim rodzajem nowoczesnych klimatyzatorów są klimatyzatory monoblokowe. Są to urządzenia, w których zarówno jednostka zewnętrzna, jak i wewnętrzna umieszczone są w jednym korpusie. Sprawia to, że są to urządzenia charakteryzujące się dość głośną pracą, dlatego są zdecydowanie rzadziej wybierane przez użytkowników. Dobrze sprawdzają się jedynie jako klimatyzatory do stosowania w razie awarii klimatyzatorów typu split lub do umieszczenia w pomieszczeniach użytkowanych jedynie okazjonalnie. Zarówno klimatyzatory split, jak i monoblokowe, dostępne są w dwóch wersjach: przenośnej oraz przeznaczonej do stałego montażu.

Jak działają klimatyzatory?

Zasada działania klimatyzacji jest zbliżona do tego, jak działa dobrze nam wszystkim znana lodówka. Klimatyzatory zbudowane są bowiem z sześciu podstawowych elementów. Są to dwa wymienniki ciepła (czyli parówka oraz skraplacz), sprężarka, zawór rozprężny oraz dwa wentylatory, których zadaniem jest wymuszanie przepływu powietrza wokół obu wymienników ciepła. Czynnik roboczy w klimatyzacji krąży pomiędzy parownikiem oraz skraplaczem. W parowniku czynnik roboczy odbiera ciepło z otoczenia, z kolei w skraplaczu oddaje je do otoczenia. W taki właśnie sposób możliwe jest ochłodzenie powietrza oraz usunięcie ciepła poza pomieszczenie, czyli na zewnątrz budynku. Zadaniem sprężarki oraz zaworu rozprężnego jest z kolei umożliwienie przejścia czynnika roboczego w fazę ciekłą lub gazową. Aby możliwe było zajście procesu parowania, z danego pomieszczenia pobierane jest ciepło, które podczas procesu skraplania wyrzucane jest na zewnątrz pomieszczenia.