Przesyłki paletowe są znakomitą opcją dla przedsiębiorców, zajmujących się dostarczaniem towarów. To nie tylko świetny sposób na transport dużej liczby produktów za jednym razem, ale także bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, którymi trzeba kierować się, decydując się na przesyłki paletowe. Jakich? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Kilka zasad dotyczących przesyłek paletowych

Przesyłki paletowe to proste i bezpieczne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wysyłają swoje produkty, nawet jeżeli są to silniki oraz skrzynie biegów. Przed wysyłką powinni jednak zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami:

  • wymiar palety standardowej to 120×80 cm, a wysyłany przedmiot nie może wystawać poza jej obrys – w przeciwnym razie przewoźnik nalicza opłatę jak za dwie przesyłki lub jak za paletę niestandardową,
  • maksymalna wysokość towaru z paletą to 190-195 cm,
  • stan techniczny palety powinien umożliwiać bezpieczny transport,
  • wysyłany przedmiot musi być solidnie przytwierdzony pasami ściągającymi, folią stretch lub taśmą PP,
  • wysokość i wagę palety do wyceny należy podawać łącznie z paletą.

Co należy wiedzieć o paletach na przesyłki?

Europalety (stosowane na terenie całej Unii Europejskiej i oznaczone symbolem EUR) mają znormalizowany kształt i pozwalają na sprawną ich obsługę za pomocą każdego wózka widłowego. Można je podnosić od strony węższej lub szerszej, ważą ok. 25 kg, ich udźwig wynosi ok. 1 tony, a wymiary – 1200x800x144 mm. Europalety są produkowane i naprawiane przez firmy z licencją EPAL oraz firmy kolejowe działające na terenie UE, które mają odrębną licencję na ich produkcję. Odnowione palety posiadają specjalny gwóźdź naprawczy z symbolem EPAL, a część z nich posiada inne oznaczenia licencyjne, które są zgodne z licencją przyznaną konkretnej kolei narodowej (w Polsce była to niegdyś spółka PKP Cargo).

Wysyłka palet zarówno z oznaczeniami EUR, EPAL, jak również MAV (jedna z popularnych licencji) jest całkowicie legalna. Ich jakość klasyfikuje się gatunkowo. Należące do pierwszej kategorii palety są nowe – czyste i niezniszczone. W drugiej kategorii znajdują się pozostałe – zabrudzone i uszkodzone; są one również tańsze od palet z kategorii pierwszej.

Na rynku, oprócz palet drewnianych, można spotkać palety wykonane z plastiku, co jest spowodowane szukaniem ekonomicznych rozwiązań w obszarze przesyłek paletowych. Jest to bardzo dobra alternatywa, ponieważ tego typu palety są trwalsze, nadają się do recyklingu, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć i światło słoneczne, a także mają stałą masę. Ich średnia żywotność może wynieść nawet 15 lat – wszystko zależy od intensywności eksploatacji – wyjaśnia specjalista z serwisu tuwysylam.pl, który oferuje klientom tanie i szybkie przesyłki paletowe w atrakcyjnych cenach.

[avg] ([per]) [total] vote[s]