Kominki gazowe, ze względu na wygodę użytkownika, ekologiczny charakter oraz zalety tradycyjnych kominków opalanych drewnem, zyskują coraz większą popularność. Aby móc w pełni się nim cieszyć, należy najpierw zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z kominka gazowego. Dowiedz się, jak bezpiecznie korzystać z kominka gazowego i na co zwrócić uwagę, zanim sezon grzewczy ruszy na dobre.

Zanim kupisz kominek gazowy

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś kominka gazowego i zastanawiasz się nad wyborem konkretnego modelu, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy posiada on certyfikat CE. Kominki gazowe muszą pomyślnie przejść szereg testów eliminujących potencjalne zagrożenie, aby go uzyskać. Certyfikat CE świadczy o tym, że wybrane przez nas urządzenie grzewcze spełnia rygorystyczne dyrektywy Unii Europejskiej, jest przyjazny dla środowiska i całkowicie bezpieczny dla zdrowia domowników. Ponadto kominki gazowe powinny być opatrzone specjalną etykietą, przedstawiającą jego efektywność w skali od A do G. Skala ta służy określeniu stopnia oszczędności kominka oraz poziomu emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.

Warto zwrócić uwagę także na to, czy wybrany kominek gazowy posiada badanie typu WE – urządzenie grzewcze, które przeszło pomyślnie to badanie, otrzymuje certyfikat gwarantujący bezpieczeństwo użytkowania oraz ochronę zdrowia i środowiska – informuje ekspert z firmy Epiecyki.

Prawidłowy montaż i szczelna instalacja to podstawa bezpieczeństwa

Aby móc zainstalować urządzenie grzewcze w swoim domu, należy przygotować fachowy projekt, który zawiera szczegółowo określone kwestie dotyczące bezpieczeństwa domowników oraz uzyskać odpowiednie pozwolenia. Instalacji pod żadnym pozorem nie możemy wykonywać sami – musi się tym zając wykwalifikowany instalator, który już po podłączeniu kominka gazowego do sieci gazowej sprawdzi szczelność wykonanych połączeń. Pomiaru dokonuje przy pomocy specjalnego czujnika i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieszczelności i przecieków zamknie zawór odcinający dopływ gazu i ponownie przeprowadzi montaż poszczególnych elementów zestawu. Jeżeli obawiamy się nieszczelności instalacji także po zakończeniu instalacji kominka gazowego, wybierzmy model wyposażony w automatykę sterującą, która chroni przed ulatnianiem się gazu i w przypadku problemów z dopływem paliwa lub drożnością instalacji samoistnie się wyłączy.

Kominek gazowy należy regularnie serwisować

Kominek gazowy nie jest skomplikowany w użytkowaniu, a instrukcja obsługi dołączona do urządzenia klarownie wyjaśnia i tak dosyć proste zasady prawidłowej eksploatacji. Ważne jest, aby bezwzględnie stosować się do instrukcji i nie dokonywać samodzielnie żadnych przeróbek. Ponadto jak każde urządzenie grzewcze zasilane gazem, kominki gazowe objęte są obowiązkiem okresowych przeglądów technicznych. Fachowiec ponownie sprawdzi dla nas szczelność instalacji gazowej, wyczyści szybę, odkurzy podłogę paleniska oraz usunie pył z wnętrza i oczyści elementy dekoracyjne, ponieważ mogą one ulegać degradacji termicznej na skutek działania wysokiej temperatury. Z pewnością usunie także zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. Natomiast zanieczyszczenia z przewodów spalinowych należy usuwać dwa razy do roku. Ewentualnych napraw urządzenia grzewczego można dokonywać tylko z wykorzystaniem oryginalnych części, które możemy kupić u producenta.

Kominek gazowy – dodatkowe zabezpieczenia

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo użytkowania kominka gazowego. Możemy w tym celu zaopatrzyć się w czujnik dymu i czadu. Pamiętajmy o ich prawidłowym rozmieszczeniu – warto zainstalować po jednej czujce w każdym pomieszczeniu oraz tak, aby dźwięk czujki był słyszalny. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy umieścić czujki na korytarzu, możliwie jak najbliżej sypialni oraz pokoju dziecięcego. Możemy także sprawdzić, czy wybrany przez nas kominek posiada niezależny system zasilający, aby uchronić go przed nieprawidłowościami, które mogłyby powstać np. w wyniku awarii prądu. Jeżeli w naszym domu są dzieci, możemy wybrać kominek gazowy z automatyką zabezpieczającą piecyk przed niekontrolowanym uruchomieniem.

Rate this post