LED to obecnie najnowocześniejsza technologia oświetleniowa na rynku, z roku na rok zdobywająca sobie coraz większe uznanie. Lampy LED coraz częściej zastępują wcześniejsze, dobrze znane rozwiązania – w tym również świetlówki fluoroscencyjne, powszechnie stosowane zarówno w domach, jak i w sklepach, warsztatach oraz innych punktach usługowych. Dlaczego warto zastąpić świetlówkę starego typu LED-em?

Większa skuteczność świetlna

Lampy LED to przodująca w chwili obecnej technologia w dziedzinie oświetlenia przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką skuteczność świetlną, czyli wydajność przetwarzania energii elektrycznej na światło. Znacząco przewyższa pod tym względem tradycyjne żarówki wolframowe oraz zostawia w tyle świetlówki CFL.

Przez wydajność lampy rozumie się stosunek ilości światła liczonej w lumenach do ilości pobranej energii elektrycznej liczonej w watach – wyjaśnia przedstawiciel firmy MTLEDDla świetlówek CFL skuteczność świetlna wynosi w granicach 50-70 lumenów na wat, podczas gdy dla lampy LED wynosi ona od 100 do 120 lumenów na W. Oznacza to, że lampa LED potrzebuje blisko dwa razy mniej energii elektrycznej, do wytworzenia tej samej ilości światła, co świetlówka.

Bezpieczeństwo

Jednym z największych minusów świetlówek CFL jest fakt, że do ich produkcji wykorzystuje się pary rtęci – toksycznego i szkodliwego dla ludzkiego zdrowia pierwiastka. Sprawna świetlówka nie stwarza co prawda zagrożenia – do uwolnienia rtęci dochodzi jedynie w wyniku fizycznego uszkodzenia lampy. W takiej sytuacji konieczne jest bardzo dokładne i ostrożne sprzątnięcie, żeby zminimalizować ryzyko kontaktu z rtęcią. Do produkcji lamp LED nie używa się żadnych substancji, które mogłyby stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Lampy tego rodzaju są ponadto wykonane z trwałych materiałów, dlatego wykazują dużo wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Żywotność

Często podnoszonym argumentem przeciw lampom LED jest ich wysoka cena. Faktycznie, należą one do najdroższych sprzętów oświetleniowych na rynku. Jednak nie powinno się oceniać opłacalności kupna lampy jedyni po jej cenie, bez wzięcia pod uwagę terminu jej przydatności. Szacuje się, że lampy LED są w stanie świecić około 50 tys. godzin bez przerwy – tymczasem żywotność świetlówek szacowana jest na około 8 tys. godzin, czyli blisko 6,5 razy mniej, niż LED. Nawet dwu- lub trzykrotnie droższa lampa LED jest bardziej opłacalnym zakupem, niż świetlówka CFL.

Jakość światła

O jakości emitowanego przez lampę światła informuje nas m.in. czynnik CRI, czyli color rendering index. Mówi on o tym, jak dobrze odwzorowywane są kolory obiektów oświetlonych danym źródłem światła. Maksymalna warto CRI wynosi 100 – w takim świetle kolory odwzorowywane są tak, jak w świetle naturalnym. Pod tym względem lamp LED również są lepsze od świetlówek – ich CRI wynosi do 90 CRI, podczas gdy  przypadku świetlówek maksymalnie 80 CRI.

[avg] ([per]) [total] vote[s]