Obecnie dostępnych jest wiele sposobów przesłaniania okien. Oprócz najbardziej tradycyjnych przesłon tekstylnych, czyli zasłon i firan, dostępne są rozmaite żaluzje oraz rolety, nowoczesne verticale i panele, a nawet maty czy moskitiery. Choć możliwości jest naprawdę dużo, najbardziej stylowym, a jednocześnie uniwersalnym rozwiązaniem wydają się być żaluzje.

Przesłony okienne pełnią wiele różnych funkcji. Ich stosowanie ma na celu nie tylko zapewnienie prywatności domownikom, ale też zacienienie wnętrz podczas upałów. Obok zadań praktycznych, pełnią one również funkcję estetyczną, stając się ważnym elementem aranżacji wnętrz, chociażby z uwagi na powierzchnię, jaką zajmują po rozłożeniu.

Chociaż w wielu polskich domach wciąż używa się klasycznych zasłonek, coraz częściej są one zastępowane żaluzjami. Na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim wygoda użytkowania, choć oczywiście nie bez znaczenia jest uroda nowoczesnych żaluzji – mówi ekspert z Sunrise Control.

Niepowtarzalna uroda żaluzji drewnianych

Decydując się na zakup żaluzji, możemy wybierać spośród systemów wykonanych z różnych materiałów i w rozmaitej stylistyce. Dużą konkurencją dla żaluzji aluminiowych okazują się te wykonane z naturalnego drewna. Do ich produkcji wykorzystuje się szlachetne gatunki drzew egzotycznych, takich jak baswood i abachi, a czasem także łodygi bambusowe.

Naturalne drewno, z którego tworzone są poszczególne elementy żaluzji, wprowadza do wnętrz niesamowity klimat. Przesłony tego typu wykorzystywane są zresztą nie tylko w charakterze ozdób okiennych. Coraz częściej sięgają po nie projektanci wnętrz, szukający ciekawych sposobów na podzielenie przestrzeni. Drewniane żaluzje w designerskich aranżacjach tworzą ruchome ściany, dzięki którym możliwe jest płynne modelowanie przestrzeni w miarę zmieniających się potrzeb.

Wygodne i niezawodne żaluzje z drewna

Wspomnienie żaluzji stosowanych w latach 80. i 90. ubiegłego wieku w niektórych osobach budzi obawy co do funkcjonalności takich przesłon. Rzeczywiście, dawne żaluzje dość często zacinały się, a słabej jakości sznurki ulegały przetarciom lub plątały się, uniemożliwiając dalsze użytkowanie.

Produkowane obecnie żaluzje z drewna wykorzystują nowoczesne sposoby sterowania, takie jak system monocommando, umożliwiający łatwą regulację położenia lamel i zapobiegający wszelkim utrudnieniom. Niektóre modele posiadają dodatkowy mechanizm samohamujący, dzięki któremu codzienne korzystanie z żaluzji jest zawsze proste i bezwysiłkowe.

Jeżeli szukasz nietuzinkowego pomysłu na przesłonę okienną i zależy ci na tym, by we wnętrzu panował wyjątkowy klimat, a jednocześnie było ono funkcjonalne, koniecznie weź pod uwagę drewniane żaluzje. Z kolei we wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych lepiej sprawdzą się ich aluminiowe odpowiedniki.

[avg] ([per]) [total] vote[s]