Choć na co dzień nie wyobrażamy sobie życia w domu czy mieszkaniu pozbawionym okien, to zdarzają się sytuacje, kiedy chcemy je zasłonić – czy to w celu zacienienia wnętrza, czy też by uniemożliwić zaglądanie do środka osobom postronnym. W tym celu wykorzystujemy często żaluzje lub rolety. Oba te rozwiązania dostępne są w różnych wariantach, każde z nich ma również swoje wady i zalety. Na które z nich się zdecydować?

Rolety – ich rodzaje oraz zalety i wady

Standardowe rolety to duże arkusze tkaniny, przymocowane do rolki, którą montuje się nad otworem okiennym – zazwyczaj na ścianie, choć można ją przymocować również do sufitu. U dołu tkaniny znajduje się poprzeczka, która usztywnia tkaninę, co pozwala zakryć cały otwór okienny. Rynek oferuje również szereg innych rozwiązań, m.in.

  • Rolety w kasecie – kaseta utrzymuje tkaninę w pozycji równoległej do płaszczyzny okna, niezależni od stopnia nachylenia skrzydła
  • Plisy – złożony w harmonijkę materiał umieszczony jest w kasecie, można go rozwijać zarówno od dołu, jak i od góry
  • Rolety dzień-noc – wykonane są z połączonych naprzemiennie pasów materiału w dwóch różnych gramaturach. Roleta ma dwie warstwy, zmieniając ich długość i wzajemne ustawienie możemy dokładnie regulować zacienienie wnętrza
  • Rolety rzymskie – stanowią połączenie rolety z zasłoną, są wykonane z wysokiej jakości, estetycznych tkanin.

Niezależnie od rodzaju, rolety łączy prosty montaż oraz łatwa obsługa. Poszczególne modele różnią się między sobą przede wszystkim tkaninami, które mogą mieć odmienne parametry, np. pod względem transparentności czy przepuszczalności ciepła. Jeśli chcemy chronić wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem podczas słonecznych dni, warto wybrać rolety z tkanin odbijających promieniowanie słoneczne.

Charakterystyka żaluzji

Standardowa żaluzja wykonywana jest z poziomych, długich lameli, ułożonych na specjalnej drabince – operując sznurkiem lub drążkiem umieszczonym z boku żaluzji możemy regulować położenie lameli i tym samym zwiększać lub zmniejszać dostępność światła i widoczność wnętrza. Wykonuje się je zazwyczaj z drewna, które jest materiałem nie tylko ekologicznym, ale również bardzo estetycznym i nie nagrzewającym się, co jest istotne jeśli żaluzje montujemy w oknach od strony południowej. Alternatywą są żaluzje aluminiowe, które również są bardzo estetyczne, ale dość mocno się nagrzewają. Alternatywnym rozwiązaniem są tzw. verticale, w których lamele wykonane są z długich pasów usztywnionej tkaniny, zwisających pionowo z szyny zamontowanej na suficie. Położenie pasów możemy zmieniać nie tylko poprzez ich rozsunięcie na wzór zasłony, ale również obracają je. Szeroki wybór zarówno żaluzji, jak i rolet znajdziemy w ofercie firmy SCMB Szczecin.

Co wybrać?

Wybór między żaluzjami i roletami nie jest oczywisty i zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji, przede wszystkim pod względem estetyki i funkcjonalności. Standardowe rolety są bardzo łatwe w użyciu i tanie, jednak dają małe możliwości kontrolowania ilości wpadającego do wnętrza światła, co może być uciążliwe. Żaluzje dają nam większe możliwości, są również nieco bardziej estetyczne, z drugiej strony łatwiej się psują i szybciej zbierają kurz. Przed zakupem powinniśmy sami ocenić wygląd oraz łatwość obsługi danego rozwiązania.

Rate this post