Wykończenie okna to bardzo ważna kwestia związana z aranżacją wnętrz. Przekłada się to nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale także na zapewnienie prywatności domownikom. Właściciele domów i mieszkań mogą postawić między innymi na żaluzje lub rolety. Ich wybór zależy od gustu i potrzeb. Sprawdź, czym charakteryzują się obydwa rozwiązania. Dopasuj to, które będzie według Ciebie praktyczniejsze.

Jakie rodzaje żaluzji dostępne są na rynku?

Żaluzje najczęściej kojarzą się z wykorzystywanymi przez długie lata poziomymi modelami aluminiowymi. Te, chociaż są bardzo wytrzymałe, to jednak nie prezentują się zbyt wyjątkowo i pasują raczej do wnętrz biurowych. Obecnie jednak taki typ żaluzji odchodzi w niepamięć, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się coraz częściej inne materiały. Popularne są więc modele:

  • drewniane,
  • bambusowe.

Te doskonale sprawdzają się w przypadku wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym lub boho. Wprowadzają do pomieszczenia sporo ciepła, a dodatkowo są także ekologiczne.

Specjalista z firmy Edison zauważa: Coraz częściej w domowych aranżacjach pojawiają się niestandardowe żaluzje pionowe. Te produkuje się z bardzo wytrzymałych i dobrze prezentujących się materiałów. Co więcej, są one dostępne w różnych kolorach. Część z nich ma także ciekawe wzory. To bardzo estetyczne wykończenie okien zarówno w domu, jak i w budynkach biurowych czy hotelach – podkreśla.

Czy warto zdecydować się na rolety?

Producenci oferują szeroki wybór rolet, które bez problemu można dopasować do swoich oczekiwań. Oprócz podstawowych modeli materiałowych sporą popularnością cieszą się także typy:

  • rzymskie,
  • plisowane,
  • dzień-noc.

Wybór konkretnych rolet w dużej mierze zależy od tego, gdzie mają się one znaleźć. W salonach czy sypialniach bardzo dobrze prezentują się zarówno rolety rzymskie, jak i dzień-noc. Są one wyjątkowo estetyczne i tworzą ciekawy, nastrojowy klimat. Ciekawą opcją są modele plisowane, które wyróżniają się sposobem regulacji oraz montażem. Dzięki temu, że przylegają bardzo blisko do okna, doskonale sprawdzą się między innymi w kuchni.

Rolety czy żaluzje – które rozwiązanie jest lepsze?

Wybór konkretnego rozwiązania w zakresie aranżacji okna zależy przede wszystkim od indywidualnego gustu. Jednak to nie jedyna kwestia, jaką należy uwzględnić podczas swoich wyborów. Oprócz tego ważny jest także aspekt praktyczności. Rolety są zdecydowanie prostsze do utrzymania w czystości. Coraz częściej produkuje się je z materiałów, które nie przyciągają kurzu, przez co nie trzeba ich tak często odkurzać. Na żaluzjach wszelkie zanieczyszczenia osiadają znacznie częściej i są one bardzo widoczne, dlatego warto przecierać je przynajmniej raz w tygodniu. W grę wchodzi także cena. Rolety są zwykle tańszą opcją, ale nie jest to tak oczywiste, ponieważ dużo zależy od wybranego typu. Najmniej kosztują rolety materiałowe, a największą inwestycją jest wariant dzień-noc.

Rate this post