Posiadanie swojej własnej nieruchomości stwarza poczucie bezpieczeństwa, jakiego nie można zaznać w wynajmowanym mieszkaniu. Jedną z głównych zalet jest możliwość urządzenia się według osobistych preferencji. Wszelkie remonty i naprawy będą miały znaczenie inwestycyjne. Mieszkanie można komuś wynajmować, przetrzymać je dla dzieci, a także sprzedać, gdy podwyższy się jego wartość.

Opłacanie wynajmu czy ratalna spłata?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która przeważnie opiera się na wzięciu kredytu hipotecznego. Do tego trzeba doliczyć wkład własny wynoszący 10 lub 20%. Wiele osób obawia się, że nie poradzi sobie z comiesięczną spłatą. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że przy wynajmowaniu mieszkania oprócz opłat za media i czynszu, określoną kwotę płacimy „na czysto” właścicielowi nieruchomości. Ekspert z firmy EKO-BUD Deweloper tłumaczy:

W skali kilku może się uzbierać z tego pokaźna suma. Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się spłacanie własnego mieszkania niż płacenie komuś za wynajem nieruchomości, z którą nic nie możemy zrobić.

Możliwość przeprowadzania dowolnych zmian

Kolejną dużą wadą najmu jest to, że osoba wynajmująca musi egzystować w takich warunkach, jakie są dostępne. Przeważnie nie ma możliwości wykonania żadnych remontów. Jeśli jednak właściciel zgodziłby się na dokonanie określonych zmian, to mieszkańcy nie chcieliby poświęcać swojego czasu i swoich pieniędzy na lokal, który w każdej chwili mogą stracić. Z kolei remonty przeprowadzane przez właścicieli mogą być dla mieszkańców bardzo uciążliwe. Posiadanie własnego mieszkania to także kwestia bezpieczeństwa. Wypowiedzenie umowy najmu wymaga znalezieniem kolejnego miejsca noclegowego w określonym czasie, co może się wiązać z wyższymi opłatami, inną drogą do pracy itp. Jeśli jesteśmy posiadaczami swojego mieszkania, wybór przedszkola i szkoły dla dziecka, a także w niektórych przypadkach wybór miejsca pracy możemy planować długoterminowo.

Mieszkanie to inwestycja

Posiadanie własnej nieruchomości wiąże się z mnóstwem zalet. Mieszkając na swoim, przeważnie dba się o dobry kontakt z sąsiadami. W wynajmowanym mieszkaniu mogą oni być nieufni ze względu na różnych poprzednich lokatorów. Zakup mieszkania ma także potencjał inwestycyjny. Jeśli mamy inne miejsce do życia, nabytą nieruchomość możemy komuś wynajmować, co może pomóc w spłacie kredytu. Jest to również forma „przetrzymania” do czasu, aż nasze dzieci staną się dorosłe. Nieruchomość można także sprzedać wtedy, gdy zyska ona na wartości np. ze względu na nowe połączenia komunikacyjne, centra handlowe czy inne atrakcje powstałe w pobliżu.  

[avg] ([per]) [total] vote[s]