Dom to miejsce, gdzie każdy z nas chciałby czuć się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli mamy na uwadze bezpieczeństwo wszystkich domowników, należy przemyśleć czy zawsze otwierać drzwi, gdy usłyszymy dzwonek. Standardowy dzwonek do drzwi powoli odchodzi do lamusa, wypierany coraz nowocześniejszymi zdobyczami techniki. Jedną  nich jest wideodomofon. Dlaczego warto go mieć?

Co to jest wideodomofon?

Wideodomofon to ulepszona wersja domofonu.  Składa się z dwóch paneli:

  1. Panel zewnętrzny jest odporny na działanie czynników środowiska naturalnego, takich jak deszcz, śnieg, niska lub wysoka temperatura. Posiada on przycisk przywołania, głośnik, mikrofon oraz kamerę. Często jest zaopatrzony w osłonę przeciwdeszczową lub ma wzmocnienia zabezpieczające przed wandalami.
  2. Panel wewnętrzny wyposażony jest w monitor, przycisk otwarcia drzwi lub furtki oraz mikrofon i głośnik. Wielkość monitora dobieramy indywidualnie do naszych potrzeb od dwóch i pół cala do nawet dziesięciu cali. Ekran może odtwarzać film czarno-biały lub kolorowy  – tłumaczy pracownik hurtowni elektrycznej Skonieczni.

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie wideodomofonu na furtce wejściowej naszej posesji, musimy pamiętać, że potrzebne jest podłączenie urządzenia do prądu. Problem ten łatwo rozwiązać, jeśli mamy elektrycznie sterowaną bramę wjazdową.

Zalety wideodomofonów.

  • Bezpieczeństwo. Posiadanie tego typu urządzenia znacznie podnosi nasze bezpieczeństwo, gdyż możemy wpuścić do domu tylko osoby, które chcemy. Jeśli mieszkamy w domu na uboczu lub przy słabo oświetlonej ulicy wideodomofon umożliwi nam obserwację osoby, która chciałaby wejść na naszą posesję.
  • Monitoring. Za pomocą wideodomofonu można dokonać nagrania zdarzeń, które miały miejsce po naciśnięciu dzwonka, w czasie kiedy nie było nas w domu. Po powrocie do domu możemy więc przejrzeć nagrania i sprawdzić, kto chciał nas odwiedzić lub próbował dostać się na nasz teren.
  • Spokój. Po wyłączeniu przez nas sygnału dźwiękowego możemy schronić się w domu i cieszyć się spokojem, jeśli nie mamy ochoty przyjmować gości.
  • Prosta obsługa. Te urządzenia obsługujemy intuicyjnie, nie wymagają specjalnych umiejętności, a liczba przycisków jest ograniczona do minimum. Dzięki swej prostocie świetnie sprawdzają się w domach osób starszych, które są narażone na wizyty akwizytorów i oszustów.
  • Funkcje dodatkowe. Niektóre wideodomofony pozwalają nam zrezygnować z noszenia kluczy, gdyż posiadają czytnik kart lub breloków. Ułatwia to szybkie wejście na teren posesji, czy też domu.
  • Rozsądna cena. Ceny wideodomofonów zaczynają się już od 500 złotych, co nie stanowi wielkiej kwoty patrząc na wszystkie zalety tych urządzeń.