Tkaniny plamooporne to tkaniny często wykorzystywane do szycia obrusów, bieżników czy serwetek. Charakteryzują się dużą odpornością na zabrudzenia, to ich największa zaleta. Zapewniają skuteczną ochronę przed wszystkimi kolorowymi napojami. Przypadkowo rozlana herbata, cola, wino czy kawa nie wsiąknie w materiał, ale pozostanie na jego powierzchni w formie kropelek. Poznajmy pozostałe zalety tkanin plamoopornych, które przekonają nas do wyboru tego materiału!

Tkaniny łatwe do czyszczenia

Już wiemy, że płyny nie wnikają w tkaniny plamooporne, ale zatrzymują się na ich powierzchni. Dzięki temu są bardzo proste w czyszczeniu. Kropelki można delikatnie wytrzeć, a obrus będzie nadal nadawać się do użytku. Zróbmy to delikatnie, aby przypadkiem nie wetrzeć plam w materiał.

Warto dodać, że tkaniny plamooporne charakteryzuje wysoka jakość. Co za tym idzie, nawet po wielu praniach zachowują swój kolor i strukturę. Należy pamiętać, aby temperatura prania nie była wyższa niż 40 stopni Celsjusza, a temperatura prasowania – nie większa aniżeli 150 stopni Celsjusza. Tkaniny plamooporne suszymy w stanie rozwieszonym. Prasowanie obrusów jest konieczne w celu odtworzenia właściwości tego materiału. Tkaniny plamooporne można też czyścić chemicznie.

Szeroki wybór materiałów

Kolejną zaletą tkanin plamoopornych jest szeroki wybór materiałów. W sklepach zajmujących się dystrybucją takich tkanin znajdziemy zarówno gładkie, jednokolorowe materiały, jak też pokryte różnymi wzorami. Są tkaniny matowe i błyszczące, w jasnych i ciemnych odcieniach. Możemy zdecydować się na zakup śnieżnobiałego obrusu albo wybrać bardziej niestandardowe kolory, np. ciemny brąz czy zieleń.  Bez względu na kolor i wzór materiału, każda tkanina plamooporna jest pokryta niewidoczną powłoką teflonową, która odpowiada za jej właściwości.

Tkaniny plamooporne na metry

Warto także dodać, że tkaniny plamooporne możemy kupować na metry. To doskonała wiadomość dla osób, które mają umiejętności krawieckie.

Ale wcale nie musimy mieć takich zdolności, aby kupować tkaniny na metry. Możemy zanieść materiał do krawcowej, która uszyje dla nas piękny obrus czy bieżnik – dodaje nasz rozmówca z firmy Polontex, zajmującej się produkcją firanek i tkanin dekoracyjnych, w tym tkanin plamoopornych.

Decydując się na szycie, a nie kupowanie obrusów, odniesiemy jeszcze jedną korzyść. Zwłaszcza, kiedy mamy stół niestandardowej wielkości. W końcu nie będziemy mieć problemu z wielkością obrusu, ponieważ poprosimy o docięcie tkaniny na idealny wymiar!

[avg] ([per]) [total] vote[s]