Oplot stanowi warstwę ochronną, izolacyjną przewodu elektrycznego. Zbudowany jest jak siatka, którą można wykonać z różnych rodzajów materiałów. Zastosowanie dobrego oplotu może ochronić nas przed ewentualną wymianą przewodu z powodu przecięcia lub zniszczenia. Dobry oplot jest trudny do przetarcia czy też przegryzienia przez zwierzę.

Rodzaje oplotów stosowanych do ochrony przewodów.

Ze względu na zastosowanie oploty można wykonać z różnych materiałów. Wyróżniamy oploty:

  • ze stali,
  • z politereftalanu etylenu, czyli rodzaju poliestru,
  • z nylonu,
  • z włókna szklanego.

Do głównych zadań oplotów należy ochrona przewodów przed zagięciem, zniszczeniem, przegrzaniem. Mają też chronić przed przegrzaniem. Kolejnym zadaniem jest utrzymanie porządku w kablach, dlatego często oploty mają różne kolory. Zastosowanie oplotów wydłuża też żywotność przewodów.

Dlaczego warto stosować oploty metalowe?

Najważniejszym zadaniem oplotu jest zabezpieczenie przewodów. Najlepsze zabezpieczenie zapewnia oplot metalowy. Pracownik firmy Mirex ze Starogardu Szczecińskiego zapewnia:

Przewody hamulcowe mogą mieć większą wytrzymałość, jeśli będą posiadały stalowy oplot. Z takim wyposażeniem przez dłuższy okres zachowają swoje właściwości i nie wystąpi w nich zjawisko znane pod nazwą puchnięcie. Ani upływ lat, ani ilość hamowań nie zmienią ich właściwości. Przewody hamulcowe narażone są na działanie wysokich temperatur oraz działanie wysokiego ciśnienia i ważne jest, by były odpowiednio zabezpieczone. Oploty metalowe w przewodach hamulcowych wykonane są z trzech warstw teflonu i pokryte stalowym oplotem. Ich wytrzymałość na wysokie temperatury i wysokie ciśnienie płynu hamulcowego jest dużo wyższa niż przewodów w oplocie gumowym.

Przewody z oplotem metalowym mają największe zastosowanie w sportach wyczynowych. Niejeden motocyklista korzysta z tego typu rozwiązań, gdyż metal doskonale chroni przed przetarciami, przecięciami oraz zgnieceniem kabli i rurek. Poza tym jest doskonałym przewodnikiem prądu i można go stosować jako ekran elektromagnetyczny. Oplot metalowy jest też odporny na benzynę oraz większość środków chemicznych stosowanych  w motoryzacji. Oploty metalowe są wykorzystywane do zabezpieczania i uziemiania przewodów paliwowych.

Warto zastanowić się nad zmianą standardowych przewodów hamulcowych na te w stalowym oplocie, jeśli lubimy dynamiczną jazdę. Kierowcy testujący szybkie ruszanie i gwałtowne hamowanie powinni pomyśleć o przewodach hamulcowych w stalowej osłonie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]