Jeśli nie mamy obowiązku przyłączenia naszego domu do istniejącego już systemu kanalizacyjnego, warto wówczas zdecydować się na przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Spośród dostępnych obecnie rozwiązań stanowi ona najlepszy wybór. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z punktu widzenia inwestora zalety posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wydatek, który się opłaca

Brak konieczności podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej skutkuje obowiązkiem instalacji szamba lub budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Zakup i montaż tego pierwszego wiąże się z niższymi kosztami, ale – co istotne – nie można już tego samego powiedzieć o jego eksploatacji. Okresowe opróżnianie zbiornika nie należy do najtańszych.

Spośród dostępnych typów oczyszczalni ścieków dla najkorzystniejszym wyborem wydaje się przydomowa oczyszczalnia biologiczna. Oczyszczalnie biologiczno-chemiczne wymagają samodzielnego dozowania odpowiednich środków chemicznych, a to utrudnia ich eksploatację. Oczyszczalnie drenażowe z kolei, choć niedrogie w budowie wymagają właściwych warunków glebowych, co nie zawsze jest możliwe. Ponadto jej wybór może wiązać się z wysokimi kosztami wymiany gleby w przypadku zapchania jej przepustowości. Nierzadko zdarzają się także problemy z uzyskaniem pozwolenia na tego typu oczyszczalnię.

Montaż biologicznej oczyszczalni ścieków można przeprowadzić w krótkim czasie, w każdych warunkach gruntowych. A do tego taka oczyszczalnia działa właściwie bezobsługowo. Wystarczy co jakiś czas wybierać nagromadzony osad. Taki zabieg należy przeprowadzać raz w roku, a najlepiej co 9 miesięcy.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków stanowi najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

W ciągu 10 lat użytkowanie tego typu oczyszczalni w gospodarstwie domowym liczącym 4 osoby wyniesie nas aż 7 razy mniej niż w przypadku szamba, czyli zbiornika bezodpływowego. Jeśli więc mamy możliwość budowy takiej oczyszczalni, to zdecydowanie warto wybrać takie rozwiązanie – podpowiada nasz rozmówca z firmy EKO-BIO w Łodzi, która specjalizuje się w produkcji przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków.

Bez przykrych niespodzianek

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w przeciwieństwie do zbiorników bezodpływowych nie sprawią nam przykrej niespodzianki. Szambo niestety charakteryzuje się tym, że trudno jest przewidzieć moment, w którym się zapełni. Szczególnie jeśli w naszym domu będzie przebywało więcej osób niż zazwyczaj.

W systemie oczyszczalni drenażowej z kolei może dojść do zapchania przepustowości gleby, a wtedy konieczna będzie jej kosztowna wymiana.

Ponowne wykorzystanie wody

Kolejną wielką zaletą przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków jest możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody. Dzięki temu oszczędzamy na wydatkach, jednocześnie dbając o środowisko naturalne.

[avg] ([per]) [total] vote[s]