Istnieją różne metody ogrzewania pomieszczeń. Najczęściej stosuje się piece zasilane paliwem, rzadziej klimatyzatory działające w oparciu o energię elektryczną. W zależności od rodzaju, piece mogą być napędzane węglem, gazem, pelletem i biopaliwami. Powszechnie spotykanym paliwem stałym jest węgiel. Jest to najłatwiej dostępny i najtańszy opał w Polsce, który ma wiele zalet. Dowiedz się, jakie.

Węgiel jako opał – czym jest?

Węgiel to skała osadowa o pochodzeniu roślinnym. Powstaje na skutek beztlenowego uwęglenia szczątek roślinnych. Skałę tę wydobywa się w sposób odkrywkowy lub głębinowy. Jako surowiec, który służy do ogrzewania pomieszczeń, węgiel jest przedmiotem wielu kontrowersji.

Węgiel jest nieodnawialnym źródłem energii, jego dostępność wciąż spada, a wartość opałowa zależna jest od jego składu. Spalenie węgla, według niektórych danych powoduje emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Pomimo tego, węgiel wciąż pozostaje surowcem opałowym numer jeden. Dzieje się tak prawdopodobnie za sprawą jego dobrych właściwości energetycznych – wyjaśnia fenomen popularności węgla ekspert z firmy Energo.

Ogrzewanie węglowe to sprawdzony sposób zapewnienia ciepła wielu budynkom, szczególnie w Polsce.

Plusy ogrzewania węglem

Wykorzystywanie kotłów i pieców węglowych w ogrzewaniu to swoista krajowa tradycja. Wśród wielu zalet tego sposobu najczęściej wymienia się:

  • łatwą dostępność surowca – węgiel jest wydobywany w kraju, a także sprowadzany zza granicy.
  • niską cenę – to jeden z najtańszych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Ceny węgla są względnie stałe, z niewielką tendencją do systematycznego wzrostu.
  • przy zastosowani odpowiednich, wysokosprawnych kotłów węgiel może być mało zanieczyszczający środowisko surowcem opałowym.

Korzystanie z pieców na węgiel oznacza także wspomaganie krajowego górnictwa. Lokalnie wydobywany i sprzedawany surowiec jest dużym wsparciem dla gospodarki. Nowoczesne kotły, wyposażone w specjalistyczne dozowniki, pozwalają na automatyczne podawanie węgla do kotła, przez co są wysoce bezobsługowe, a temperatura w pomieszczeniu jest stała. Ważną zaletą tego typu ogrzewania jest niski koszt stworzenia i uruchomienia instalacji grzewczych. Kotły i oprzyrządowanie są dostępne w większości sklepów budowlanych, a ich popularność gwarantuje brak problemów w znalezieniu odpowiedniej ekipy do montażu. Takie instalacje są też z reguły tanie i niezawodne w eksploatacji. Zakupu węgla najlepiej dokonywać u sprawdzonego dostawcy, np. w firmie Energo.

Posiadamy w sprzedaży ekologiczne paliwo, jakim jest ekogroszek Extra oraz Ekogroszek Extra Premium Plus. Nasze paliwo zawiera znikome ilości siarki i popiołu. Klientom oferujemy najczystszy ekogorszek na rynku. Wybierając dostawcę pamiętajmy, że dobra jakość surowca jest gwarantem doskonałej jakości spalania – zapewnia właściciel firmy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]