Wyróżnia się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i oparte na wodzie. Obydwa systemy zapewniają stałą temperaturę w całym pomieszczeniu. Systemy wodne składają się z rur z ciepłą wodą, a elektryczne z okablowania generującego ciepło. Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe? Czy daje coś więcej niż przyjemność spacerowania po ciepłej podłodze bez kapci? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Niższe rachunki, większy komfort i wygoda

Tradycyjne grzejniki muszą się rozgrzać do bardzo wysokiej temperatury – 65-75 stopni Celsjusza, aby móc efektywnie ogrzewać pokój. Z kolei przy ogrzewaniu podłogowym wystarczy co najwyżej 29 stopni Celsjusza (dokładna temperatura zależy od rodzaju wykończenia). Zamiana tradycyjnego ogrzewania na podłogowe oznacza mniejsze zużycie prądu, a co za tym idzie – niższe rachunki, nawet o 15%.

Tradycyjne grzejniki w pierwszej kolejności ogrzewają przestrzeń tuż przy nich. Z tego powodu pokoje ogrzewane metodą tradycyjną posiadają „chłodne punkty”, a różnica temperatur w różnych miejscach pomieszczenia jest odczuwalna i powoduje dyskomfort u domowników. Ogrzewanie podłogowe daje ciepło na całej powierzchni pokoju, bez „chłodnych punktów” i różnic temperatur.

Po instalacji ogrzewanie podłogowe nie wymaga żadnej dodatkowej pracy i często ma dożywotnią gwarancję. Sterowanie ogrzewaniem odbywa się za pomocą termostatu – prostego lub z możliwością programowania pożądanych temperatur o konkretnych porach, a w nowocześniejszych systemach przez Wi-Fi sterowanych za pomocą smartfona lub tabletu. Taki termostat generuje kolejne oszczędności bez wysiłku czy dyskomfortu – w przypadku nieobecności w domu możemy wyłączyć ogrzewanie i włączyć je na godzinę przed powrotem.

Więcej przestrzeni, bezpieczeństwo dla dzieci, lepsze powietrze, łatwość instalacji

O ogrzewaniu podłogowym wypowiedział się ekspert z firmy RKinstal z Zelowa:

Ogrzewanie podłogowe uwalnia do 10% przestrzeni (podłogi i ścian) w stosunku do tradycyjnych grzejników. Daje to możliwość dowolnego urządzenia pokoju i maksymalnego wykorzystania każdego centymetra. Dodatkowo zachowana jest dowolność wykończenia podłogi – może być drewniana, laminowana, z wykładziną czy jakakolwiek inna.

Wybór ogrzewania podłogowego zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych – nie będzie już ostrych kantów i gorących powierzchni grzejnika wiszącego na ścianie. System grzewczy jest ukryty i nigdy nie będzie zbyt gorący, aby go dotknąć. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu jakość powietrza jest lepsza, ponieważ jest w nim więcej tlenu. Brak cyrkulacji temperaturowej zmniejsza ruch roztoczy i innych alergenów w powietrzu. Ostatnia, ale równie ważna zaleta – ogrzewanie podłogowe jest łatwe w instalacji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]