Ogrzewanie w domu jest bardzo ważne z dwóch powodów – zużywa najwięcej energii, a więc jest to duży odsetek wszystkich domowych kosztów, a oprócz tego mocno wpływa na komfort przebywania w domowych wnętrzach. W tym tekście bierzemy pod lupę ogrzewanie podłogowe. Jakie są jego największe zalety? Czy ciepło płynące z podłogi jest korzystne dla zdrowia i portfela?

Oszczędności wynikające z ogrzewania podłogowego

Tym, co najmocniej nas przekonuje przy wyborze sposobu ogrzewania domu, są najczęściej koszty. Szukamy metody, która najmniej odbije się na naszej kieszeni. Jak wypada tu ogrzewanie podłogowe? Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Pionis Instalacje.

Ogrzewanie podłogowe pozwala zaoszczędzić na wielu etapach i mówimy tu nie tylko o pieniądzach. Po pierwsze – koszt instalacji. Jest ona na tyle prosta, że wiele osób decyduje się na przeprowadzenie jej samodzielnie, więc odchodzą koszty robocizny.

Oszczędności nie kończą się na etapie instalacji. To, co najbardziej nas interesuje, to cena ciepła, czyli to, ile wydamy na bieżącą eksploatację tego systemu grzewczego. Aby ciepło emitowane przez podłogę było odczuwalne, musi ona mieć około 25°C. Znacznie mniej niż grzejnik ścienny. Dzięki temu można z powodzeniem łączyć ogrzewanie podłogowe z bardzo oszczędnymi metodami pozyskiwania ciepła, czyli np. pompami ciepła, które są zdecydowanie tańsze nawet od niedrogich kotłów gazowych.

Oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale też przestrzeń. Ponieważ element grzewczy stanowi podłoga, nie musimy doposażać wnętrza o grzejniki, które zajmują miejsce i psują estetykę pokoju. To ułatwia funkcjonalne umeblowanie – nie ma obawy, że zasłonimy jakiś grzejnik.

Inne zalety ogrzewania podłogowego

Lista mocnych stron ogrzewania podłogowego nie kończy się na oszczędnościach. Warto wspomnieć o jakości ciepła pochodzącego z podłogi. Jest ono rozprowadzane równomiernie, co jest znacznie bardziej komfortowe niż w przypadku grzejników ściennych. Jeżeli typowe urządzenia grzewcze umieścimy w jednej części pokoju, będzie ona mocniej nagrzana niż druga. Taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przypadku ogrzewania podłogowego – wszędzie będzie tak samo ciepło. Strefy narażone na szybszą ucieczkę ciepła są wyposażone w gęstszą sieć rurek ukrytych w podłodze, aby wyrównać straty.

Ogrzewanie podłogowe docenią szczególnie osoby mieszkające w kamienicach – bardzo wysokie mieszkania trudno jest ogrzać. Ciepło z grzejników ściennych szybko się przemieści i zawiśnie dwa metry nad głowami domowników. Ponieważ ciepło z ogrzewania podłogowego dociera od nas z dołu, znacznie wolniej znajdzie się na górze i będzie stale dostarczane, więc odczuwanie ciepła będzie równie komfortowe co w niższym nowym budownictwie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]