W dobie rosnącego zainteresowania ochroną środowiska naturalnego i sposobami zminimalizowania emisji zanieczyszczeń, coraz większą popularnością cieszą się technologie pozwalające wykorzystać odnawialne źródła energii w produkcji ciepła. Jednym z takich rozwiązań są kolektory słoneczne. Dzięki nim możliwe jest przy minimalnych kosztach ogrzanie wody użytkowej w domu lub wspomaganie układu centralnego ogrzewania.

Czym są kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne, potoczenie nazywane również solarami, to urządzenia służące do przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Wyglądem przypominają ciemne lustra, umieszczane na dachach i ścianach budynków. Głównym elementem kolektora jest absorber, czyli element, którego zadaniem jest przechwytywanie promieni słonecznych. Pozyskana w ten sposób energia wykorzystywana jest do podgrzania czynnika cieplnego, który przepływa w specjalnej instalacji poprowadzonej przez panele kolektora. Po podgrzaniu czynnika grzewczy płynie do zasobnika, gdzie oddaje zgromadzoną energię wodzie użytkowej, a następnie płynie z powrotem do absorbera, w którym rozpoczyna kolejny cykl krążenia

Zalety kolektorów słonecznych

Podstawową zaletą kolektorów słonecznych jest fakt, że pozwalają one wykorzystać w pełni darmową energię słoneczną do ogrzania wody, którą wykorzystujemy w domu, a także do wsparcia układu centralnego ogrzewania. W połączeniu z innymi rozwiązaniami, np. oknami o wysokim stopniu izolacyjności cieplnej, rozwiązanie pozwala w znacznym stopniu ograniczyć pobór energii z innych źródeł – paliw stałych i gazu. A to oznacza zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Drugim ważnym plusem jest wyeliminowanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery – dlatego też w krajach Unii Europejskiej wprowadzono system dotacji, które pozwalają pokryć około 40% kosztów całej inwestycji. Ma to na celu zachęcenie obywateli do korzystania z tej przyjaznej środowisku technologii.

Czy to się opłaca?

Nawet po uzyskaniu dotacji koszt kolektorów słonecznych oraz ich instalacji może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – kwota ta uzależniona jest od klasy kolektorów oraz ich ilości. Ponadto kolektory wymagają regularnej konserwacji, co również generuje koszty. Można zatem zastanawiać się, czy jest to opłacalne inwestycja. Mimo, że zwrot jej poniesionych wydatków w wyniku oszczędności na energii jest dość długi – średnio od 5 do 8 lat – to warto pamiętać, że kolektory są  technologią, która nie wychodzi z mody i nie starzeje się zbyt szybko. Ponadto wbrew powszechnemu przekonaniu kolektory pracują przez cały czas kiedy dociera do nich światło słoneczne – również to rozproszone przez chmury. W najbardziej słonecznych miesiącach są one w stanie pokryć nawet 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, jednak nawet w zimę i na jesieni pracują one na nasze oszczędności.

Profesjonalną instalacją kolektorów słonecznych na potrzeby gospodarstw domowych i firm zajmuje się firma Remor.