Mimo rosnącej powoli popularności aut zasilanych prądem, w Polsce wciąż najczęściej wykorzystywanym paliwem pozostaje benzyna, olej napędowy oraz gaz LPG. Każde z nich ma swoje zalety oraz wady, warto więc przeprowadzić wnikliwą analizę rynku przed zakupem samochodu lub podjęciem decyzji o montażu instalacji gazowej. Pozwoli to na sprawdzenie, jakie oszczędności można uzyskać oraz poznać plusy i minusy każdego z powyższych rozwiązań.

Skrót LPG pochodzi z języka angielskiego (Liquefied Petroleum Gas) i oznacza mieszaninę gazów ropopochodnych. Jest to obecnie najczęściej spotykany rodzaj gazu wykorzystywany do napędzania aut. Dzięki wysokiej liczbie oktanów, wahającej się w przedziale 90-110, doskonale nadaje się do wykorzystania w większości silników samochodowych. W artykule przedstawiono atuty użytkowania LPG.

Oszczędność i uniwersalność

Dzięki rozwojowi technologii zasilania silników gazem LPG, obecna oferta rynkowa pozwala na montaż instalacji niemalże w każdym samochodzie. Najprostsze systemy kosztują niewiele ponad tysiąc złotych, mogą jednak powodować zwiększenie zużycia paliwa nawet o 30%. Decydując się na montaż, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na koszty samej instalacji, ale także na przyszłą eksploatację. Ta będzie oczywiście znacznie tańsza niż zasilanie samochodu paliwem czy olejem napędowym. Najnowocześniejsze systemy powodują bowiem niewielki wzrost zużycia paliwa, mieszczący się w zakresie 10-15%. Dlatego wybierając firmę montującą instalację LPG, należy zasięgnąć opinii ekspertów, takich jak firma Auto-Gaz z Katowic. Pomogą oni dobrać odpowiedni zestaw do konkretnego silnika, co zapewni bezproblemową jazdę w przyszłości. Kolejną zaletą będzie także brak spadku mocy silnika. W praktyce oznacza to, że każdy kilometr pokonamy tak samo szybko i komfortowo, jednak znacznie taniej. Przy analizie kosztów warto więc sprawdzić, jaka będzie oszczędność na każdych przejechanych stu kilometrach i porównać ją z kosztem instalacji. Otrzymamy wówczas jasną odpowiedź, po jakim czasie zaczną się rzeczywiste zyski. Gaz jest także rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ w porównaniu do innych paliw wydziela zdecydowanie mniejszą ilość spalin.

Zasięg oraz ładowność pojazdu

Mimo tego, że zbiornik na gaz jest najczęściej montowany w bagażniku samochodu, zajmuje on zwykle miejsce koła zapasowego. Instalacja LPG nie będzie więc w znacznym stopniu wpływać na możliwości przewozowe auta. Często wspomina się także o zmniejszeniu zasięgu samochodu, ponieważ zbiornik z gazem ma niższą pojemność od fabrycznie montowanych baków. Należy jednak pamiętać, że dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów paliw, mamy możliwość przejechania znacznie dłuższej trasy. Po wyczerpaniu zapasu gazu możemy bowiem kontynuować jazdę na standardowym paliwie. Ponadto szeroka sieć stacji paliw z możliwością tankowania LPG sprawia, że jest to wygodny i tani sposób podróżowania.