Wybierając rodzaj pokrycia dachowego, należy się kierować m.in. jego wytrzymałością, wyglądem oraz konstrukcją więźby. Nie można też jednak zapominać o kosztach, jako że dach potrafi pochłonąć niemałą część budżetu przeznaczonego na budowę domu. Szczególnie atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny charakteryzują się zwłaszcza dachówki cementowe, zwane niekiedy betonowymi. Jakie są ich zalety?

Coraz większa liczba inwestorów postrzega ten typ pokrycia dachowego jako doskonałą alternatywę dla dachówek ceramicznych, które odznaczają się świetnymi parametrami i szlachetnym wyglądem, ale też najwyższą ceną ze wszystkich dostępnych opcji. Tymczasem po ułożeniu niewiele różnią się od dachówek cementowych, które też zaledwie nieznacznie ustępują ceramice pod względem trwałości.

Wytrzymałość

Dachówki cementowe wytwarza się z dokładnie tych samych materiałów co np. pustaki stropowe czy bloczki fundamentowe, które jako elementy konstrukcji domu muszą wszak odznaczać się solidnością. Piasek kwarcowy, woda, cement (portlandzki, bo zawiera mało wapnia i szybko wiąże) oraz ewentualnie barwniki łączone są ze sobą w takich proporcjach, aby dachówki były jak najmniej porowate, dzięki czemu są one mniej nasiąkliwe tudzież bardziej mrozoodporne, a w efekcie – cechują się długą żywotnością. Producenci udzielają na nie zwykle gwarancji na mniej więcej 30 lat.

Przyjazne dla zdrowia i środowiska

Wymienione składniki są w pełni naturalne (rzeczone barwniki to najczęściej tlenki żelaza) i nieszkodliwe dla zdrowia mieszkańców budynku pokrytego dachówką cementową. Ich mieszanka jest jednak po uformowaniu suszona w temperaturze wynoszącej ok. 60 st. C, podczas gdy dachówki ceramiczne wymagają wypalenia w ponad 1000 st. C. Związane z tym mniejsze zużycie energii potrzebnej do wyprodukowania dachówek cementowych nie tylko przekłada się na ich niższą cenę (o 15-30 proc.), ale też nie stanowi aż takiego obciążenia dla środowiska. Można więc powiedzieć, że dachówki te są wyrobem ekologicznym, co dla wielu osób ma istotne znaczenie.

Jeszcze więcej zalet

Chociaż dachówki cementowe są nieco cięższe od tych ceramicznych, to metr kwadratowy pokrytej nimi połaci okazuje się lżejszy. Kolejna przewaga to lepsza izolacja akustyczna: dachówki cementowe tłumią dźwięki głośniejsze nawet o 7 dB w porównaniu z dachówkami ceramicznymi. Odgłosy deszczu na poddaszu użytkowym nie są więc w ich przypadku tak uciążliwe – a przy okazji dzięki dachówkom cementowym poddasze to nie nagrzewa się tak szybko podczas upałów.

Szeroki wachlarz możliwości

Dachówki cementowe występują w bardzo szerokiej gamie kształtów i rozmiarów, o czym można się przekonać, patrząc choćby na ofertę krakowskiej firmy Luskar. Dzięki temu łatwo jest nimi pokryć nawet skomplikowane dachy, nie ryzykując przy tym powstania dużej ilości odpadów przy docinaniu. Duży wybór mamy też w kwestii kolorów, uzyskiwanych nie tylko poprzez barwienie w masie, ale też w drodze stosowania zewnętrznych powłok, które potrafią dodatkowo chronić przed niekorzystnym działaniem kwaśnych deszczy, mchów i porostów.

[avg] ([per]) [total] vote[s]