Granit to materiał niezwykle popularny na całym świecie, który ma wszechstronne zastosowanie. Polskie złoża tego kamienia ulokowane są głównie na Dolnym Śląsku i w Tatrach. Skały magmowe, do których należy granit, są wynikiem wolnego zastygania magmy, która krystalizuje minerały. To skały niezwykle twarde i odporne na ścieranie. Coraz chętniej wykorzystujemy granit do wykonywania blatów kuchennych i łazienkowych. Jakie mają one zalety?

Inwestycja na lata

Kiedy urządzamy, czy remontujemy nasze cztery kąty, najchętniej wybieramy solidne i trwałe rozwiązania, oczywiście, jeśli pozwala nam na to budżet. Wolimy zainwestować w materiały wysokiej jakości, by przez lata cieszyć się ich nienagannym wyglądem. Podobnie jest z wyborem mebli i innych elementów wyposażenia. Coraz chętniej decydujemy się na kamienne blaty w naszych kuchniach i łazienkach, ponieważ jest to świetna inwestycja na lata. Do wykonania trwałego blatu świetnie sprawdza się granit, ponieważ to materiał twardy i odporny na ścieranie, jak wspomnieliśmy we wstępie, a także odporny na wysokie temperatury. Granitowego blatu w kuchni nie uszkodzimy, stawiając na nim gorący garnek, czy krojąc coś bezpośrednio na nim nawet najostrzejszym nożem. Do czyszczenia granitowego blatu w kuchni, czy łazience, wystarczy nam nawet jeden z tańszych płynów do naczyń – nie musimy stosować żadnych specjalistycznych chemikaliów. Poza kwestiami praktycznymi blaty granitowe mają jeszcze jedną zaletę, która kusi nas do wybrania takiego rozwiązania: wygląd. Granitowy blat wygląda niezwykle elegancko i szlachetnie. Jak dowiadujemy się w Zakładzie Kamieniarskim Stanisława Guzika ze Smardzowic koło Krakowa, dla wielu klientów kamieniarstwo to sztuka – i mówimy tu o sztuce w kontekście zręczności, umiejętności wymagającej talentu i również w kontekście działalności artystycznej.

Inne zastosowanie granitu

Kamień w naszych domach to nie tylko granitowe blaty kuchenne i łazienkowe. Często decydujemy się także na granitowe schody, również ze względu na trwałość, ponadczasowość i elegancki wygląd. Z granitu możemy też wykonać różnego rodzaju tablice upamiętniające ważne wydarzenia, nagrobki, grobowce i tablice z trwałym zapiskiem o zmarłych, które najczęściej wykonywane są metodą piaskowania, a następnie malowane. Na koniec warto wspomnieć o ciekawostce: z granitu  produkowane są tzw. czajniki, które wypuszczane są przez graczy w curling na lód. „Czajniki” wykorzystywane do gry w curling nie wyglądają wcale na potężne kamienie, a jednak ich waga to aż 19,1 kg. Możemy więc sobie wyobrazić, jak zwartą i solidną skałą jest granit.