Kupujesz pierwszy rower? Świetna decyzja – jazda na jednośladzie dostarczy Ci wielu pozytywnych wrażeń oraz korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Ale skoro będzie to pierwszy rower w Twoim życiu, możesz się zastanawiać, jak wybrać ten odpowiedni. Oto najważniejsze elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru. Zobacz, co odgrywa dużą rolę przy podejmowaniu decyzji.

Wybór dobrego roweru nie jest prostym zadaniem – zwłaszcza dla laika. Wystarczy zerknąć na to jak wiele różnorodnych modeli jest dostępnych w dobrych sklepach rowerowych, np. na SportAttack.pl. W morzu możliwości łatwo jest się zagubić. Aby tak się nie stało, warto poznać najważniejsze parametry rowerów.

Typ roweru – najważniejsza decyzja

Zanim ruszysz na poszukiwanie konkretnego modelu, zastanów się: w jaki sposób chcesz wykorzystać swój rower? Zamierzasz jeździć wyłącznie rekreacyjnie, po mieście – np. na zakupy czy do oddalonego o kilka kilometrów parku? Planujesz długie, turystyczne wyprawy? A może chcesz jeździć po górach, poza asfaltowymi szosami i rozwijać duże prędkości? Do każdego z tych celów potrzebujesz innego roweru. Możesz wybrać m.in.:

 • rower miejski – tzw. holenderkę, z przerzutką planetarną, który zapewni Ci komfortową pozycję jazdy i jest idealny do rekreacyjnego przemieszczania się na niewielkie odległości,
 • rower trekkingowy – optymalny do jazdy turystycznej, na różne typy terenu,
 • rower górski – idealny do jazdy poza miastem, na dużych przewyższeniach,
 • rower szosowy – do szybkiej jazdy po trasach asfaltowych.

Ciekawą opcją jest też rower elektryczny, w którym praca nóg jest wspomagana przez silnik, co pozwala Ci rozwinąć większe prędkości.

Rozmiar ramy ma znaczenie

Już wiesz, jaki typ roweru najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Teraz czas dobrać rozmiar ramy. Powinien być taki, abyś – siedząc na jednośladzie – mógł w pełni rozprostować kolano, kiedy kręcisz pedałami. Dzięki temu jazda będzie komfortowa. Dopasuj wielkość ramy do swojego wzrostu. Jak ją obliczyć? Wszystko zależy od wybranego typu jednośladu. Na przykład, aby obliczyć wielkość ramy:

 • roweru górskiego, pomnóż swój wzrost przez 0,57,
 • roweru szosowego – pomnóż wzrost przez 0,67,
 • roweru trekkingowego i miejskiego – przez 0,63.

W dokonaniu właściwego wyboru wielkości ramy pomogą Ci specjaliści w sklepie rowerowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Istotne parametry, którym warto się przyjrzeć, to również:

 • rozmiar kół,
 • marka roweru – te cenionych producentów, np. Giant, wyróżniają się najczęściej większą niezawodnością,
 • marka „podzespołów” rowerowych – a zwłaszcza hamulców i przerzutek,
 • typ hamulców w rowerze (tylko manetka, a może hamulec nożny?),
 • obecność dodatkowych akcesoriów – np. błotnika, koszyka czy bagażnika, które mogą być przydatne przy jeździe turystycznej, ale przeszkadzać w jeździe sportowej.

Choć wydaje się, że kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wybieraniu roweru, jest bardzo dużo, krótki przegląd oferty sklepu specjalistycznego sprawi, iż znajdziesz wymarzony pojazd.

[avg] ([per]) [total] vote[s]