Hiszpania to kraj, który przyciąga rzesze turystów, ale również zachęca do zamieszkania na stałe. Coraz częściej Polacy decydują się na kupno nieruchomości w tym kraju. Zdarza się jednak, że w procesie zakupu popełniają błędy. Mogą one wynikać z niewiedzy, nieznajomości rynku lub niedopatrzenia. Niestety, często niesie to ze sobą przykre skutki. Tłumaczymy, jakie są najczęstsze z nich oraz jak ich uniknąć.

Pochopne podejmowanie decyzji

Znalezienie idealnej oferty wymaga czasu i zaangażowania. Często popełnianym błędem jest chęć szybkiego zakupu. Niestety, zdarza się, że pozornie atrakcyjna nieruchomość, w rzeczywistości okazuje się dużym rozczarowaniem. Pamiętaj, że zdjęcia nigdy nie oddają dobrze stanu faktycznego. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję – wybierz się na miejsce i obejrzyj wybrane lokum.

Nieznajomość okolicy

Osoby zainteresowane kupnem nieruchomości w Hiszpanii często wybierają lokalizację, która jest polecana przez znajomych lub internautów. Tak naprawdę, to, co podoba się innym, niekoniecznie musi się spodobać również Tobie. Nieznajomość okolicy to duży błąd. Warto poświęcić czas i wybrać się na wycieczkę, by zapoznać się z miejscem, w którym kiedyś chciałbyś zamieszkać.  

Brak wiedzy o dodatkowych kosztach

Koszt zakupu nieruchomości to nie tylko cena podana w ogłoszeniu. Należy do niej doliczyć również koszty transakcji, w tym między innymi podatek, rejestracja nieruchomości, notariusz. Zwykle jest to dodatkowe około 10-15%. Często osoby, które nie znajdą hiszpańskiego rynku, nie są na to przygotowane i uważają, że jedyny koszt, jaki będą musieli ponieść to zapłata za wybrany dom czy mieszkanie.

Ponadto, należy liczyć się również z kosztami, które pozwolą na utrzymanie nieruchomości. W Hiszpanii są to między innymi: podatek od nieruchomości (IBI), opłaty wspólnotowe (comunidad), ubezpieczenie, a także bieżące opłaty za prąd, wodę, TV czy Internet.

Jak uniknąć błędów?

Jeśli zamierzasz kupić nieruchomość w Hiszpanii, jednak nie masz dostatecznej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie – nie ryzykuj. Nawet z pozoru niewielkie niedopatrzenie może się okazać przykrym błędem. Nie oznacza to jednak, że musisz porzucić swoje marzenia o posiadaniu własnego lokum w tym kraju. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów. Jak tłumaczy agent nieruchomości z firmy EsphousesOd lat zajmuję się hiszpańskimi nieruchomościami. Pomagam naszym klientom nie tylko znaleźć idealne miejsce, ale również pilnuję, by cały proces zakupu przebiegł bezproblemowo. Osobie, która na co dzień nie jest związana z sytuacją rynkową, ciężko jest odnaleźć się w tym świecie. Ilość formalności, obowiązujące przepisy prawne – to wszystko wymaga odpowiedniej, bieżącej wiedzy. Z pomocą mojej firmy klienci nie muszą się o nic martwić. To duże ułatwienie, ale również bezpieczeństwo kupującego. 

Rate this post