Zakup własnego mieszkania to nie tylko duży wydatek, ale też ważna decyzja, która zaważy na komforcie życia Twojego i Twojej rodziny w następnych latach. Nie może więc być pochopna. Jednym z najważniejszych elementów uwzględnianych przy wyborze mieszkania jest metraż. Jaki powinien być, aby mieszkało się wygodnie? Jakie czynniki należy uwzględnić przy wyborze metrażu mieszkania?

Czym się kierować, wybierając metraż mieszkania?

Metraż mieszkania w dużej mierze decyduje o tym, czy będzie się żyło wygodnie. Wpływa też na wydatki, bo im większa powierzchnia, tym więcej energii wymaga jej ogrzanie. Zbyt małe mieszkanie będzie ciasne i sprawi trudności przy ergonomicznym urządzaniu. Z kolei za duże pochłonie więcej pieniędzy zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. Często też nie mamy pomysłu na wykorzystanie nadliczbowych metrów kwadratowych.

Aby nie wchodzić sobie na głowę i czuć się swobodnie, trzeba pomyśleć o przestrzeni dla każdego domownika. Każdy członek rodziny musi mieć miejsce, w którym będzie mógł pobyć sam ze sobą, skupić się na swoich obowiązkach czy pasjach. Dlatego liczba mieszkańców to pierwszy, najważniejszy czynnik przy podejmowaniu decyzji o metrażu. Do tego trzeba też uwzględnić przestrzeń wspólną, w której rodzina może zacieśniać więzi. Może to być salon albo jadalnia. Te wymagania spełniają mieszkania na Osiedlu Botanika w Krakowie.

Jaki metraż dla singla, a jaki dla rodziny?

Im większa rodzina, tym więcej przestrzeni potrzebuje. Nie oznacza to jednak, że osoba mieszkająca sama może wybrać najmniejsze możliwe mieszkanie. Owszem, zaoszczędzi wtedy sporo pieniędzy, ale może się okazać, że np. 25-metrowa kawalerka jest za ciasna nawet dla jednej osoby. Ponadto trzeba się liczyć z tym, że kiedyś w naszym życiu pojawi się ktoś, z kim zechcemy je dzielić. Wówczas tak mały metraż staje się poważną przeszkodą w budowaniu relacji z partnerem. Dlatego w przypadku singli sprawdza się zasada: wybierz mieszkanie nieco większe, niż potrzebujesz. Przyjmuje się, że osoby żyjące w pojedynkę lub pary bez dzieci powinny celować w metraże do 45 metrów kwadratowych.

Sytuacja przedstawia się inaczej, gdy szukamy mieszkania dla rodziny z dziećmi. Dla czwórki domowników optymalny metraż to 60‒70 metrów kwadratowych. Rodziny wielodzietne powinny rozważyć mieszkanie o powierzchni przekraczającej 75 metrów kwadratowych.

Nie tylko metraż!

Oprócz metrażu trzeba wziąć pod uwagę także jego wykorzystanie, przede wszystkim liczbę pokoi. Mieszkanie 60-metrowe może mieć zarówno dwa, jak i trzy pokoje. W tym pierwszym wariancie rodzina z dwójką dzieci może mieć za mało swobody, za to w drugim odnajdzie się doskonale. Dużą rolę odgrywa tu powierzchnia kuchni, łazienki i przedpokoju. Jeżeli będą one przestronne, musi to być kosztem metrażu oraz liczby pokoi. Zwrócić więc należy uwagę nie tylko na metraż, ale też na to, w jaki sposób został on rozplanowany.