Z pewnością wielu z nas zastanawia się nad zakupem działki. Aby tego dokonać, należy przemyśleć pewne sprawy. Zwykle zwracamy uwagę na cenę oraz otoczenie. Na czym zatem polega właściwy zakup działki?

Jeśli decydujemy się na budowę domu, powinien być on dopasowany do zakupionego gruntu. Projekt musi być zgodny z rozporządzeniem ministra infrastruktury (Dz. U. Nr 75, poz. 690). Przepisy dotyczą szczególnie posesji o niewielkich rozmiarach. Powinna być zachowana odpowiednia odległość domku od granic działki (1,5 m bądź bezpośrednio przy granicy). Garaż można budować nie więcej niż 5,5 m od granicy.

Uzbrojenie terenu

Poza wymiarami ważna jest sieć uzbrojenia terenu. Trzeba zadbać o dostęp do elektryczności, kanalizacji i sieci gazowej. Działka to nasz drugi dom, w którym powinniśmy czuć się dobrze. Elektryczność to podstawa. Jeśli chodzi o gaz i kanalizacje, można pomyśleć o budowie szamba oraz zakupie butli gazowej.

Teren działki powinien być dobrze zagospodarowany. Duże znaczenie ma ukształtowanie terenu. Niewygodne są działki, które nie są płaskie. Unikajmy falistego ukształtowania terenu. Dzięki temu łatwiejsze będzie utrzymanie naszej działki i zadbanie o jej ładny wygląd. Nie bez znaczenia jest też jakość ziemi, na której chcemy postawić dom. Uniknijmy kosztów związanych z wymianą gruntu, który był nieodpowiedni. Warto zadbać o odpowiednie nasłonecznienie. W tym celu front domu należy skierować w północnym kierunku, aby słońce nie było uciążliwe. Unikajmy też terenów, które mieszczą się blisko obszarów przemysłowych. Wyjazd na działkę ma być przyjemnością oraz odpoczynkiem od pracy, a także powinien dostarczać czystego powietrza.

Zakup działki a sprawy urzędowe

Bardzo ważną sprawą do załatwienia przed zakupem działki jest sprawdzenie wpisów w księdze wieczystej. Udajemy się w tym celu do Sądu Rejonowego. Grunt pod działkę może być własnością Skarbu Państwa, który ma prawo do pierwokupu w takich okolicznościach.

Rozsądna decyzja

Wybierajmy mądrze. Wystarczy dopracować wszystkie szczegóły, tj. dopasować działkę to gruntu, zadbać o otoczenie, dobre nasłonecznienie, dostęp do elektryczności i załatwić sprawy urzędowe.

Rate this post