Drzwi balkonowe pełnią przede wszystkim funkcję użytkową – mają zapewniać wygodny dostęp do balkonu lub tarasu. Z tego względu, podczas ich wybierania, warto zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, które mogą wpływać na ich funkcjonalność. Radzimy czym należy kierować się przy kupowaniu drzwi balkonowych do swojego domu.

Dlaczego drzwi balkonowe są ważne?

W pięknym i wygodnym domu wszystkie elementy nie tylko idealnie do siebie pasują pod względem estetycznym, ale pozwalają też domownikom na wygodne korzystanie ze znajdujących się w budynku pomieszczeń. Dlatego wybór drzwi, okien oraz innych niezbędnych w domu części powinien być dobrze przemyślany. Przeważnie najwięcej uwagi poświęca się oknom, drzwiom wejściowym, spychając pozostałe elementy wyposażenia na dalszy plan. Jednym z nich są chociażby drzwi balkonowe, przez wielu traktowane po macoszemu. To błąd – tego typu drzwi są równie ważne, jak pozostałe drzwi w domu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że piękne wyjście na balkon lub taras znacząco wpłynie na estetykę całego budynku.

Tradycyjne drzwi kontra drzwi przesuwne

Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć jest dokonanie wyboru pomiędzy drzwiami otwierającymi się tradycyjnie (do wewnątrz lub na zewnątrz budynku) lub drzwiami przesuwnymi (przesuwają się na prowadnicach). Wybór rodzaju drzwi w dużej mierze zależy od indywidualnych upodobań oraz ilości miejsca, jakie możemy na nie przeznaczyć (te przesuwne zajmują go mniej i dają większe pole manewru w kwestii aranżacji wnętrza). By dokonać właściwego wyboru, warto przejrzeć oferty różnych firm produkujących drzwi, takich jak firma BROS.

Bez względu na rodzaj wybranych drzwi, trzeba zwrócić uwagę na to, by miały solidną konstrukcję. To ona zapewnia domownikom bezpieczeństwo oraz izolację termiczną i akustyczną. Podczas wybierania modelu drzwi przesuwnych trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na prowadnicę i stabilne okucia, które będą w stanie utrzymać ciężką konstrukcję.

Zalety drzwi z przeszkleniami

Wielkie, przeszklone drzwi są piękne i idealnie pasują do dużych pomieszczeń. Poza estetycznym wyglądem mają też bardzo ważną funkcję – wpuszczają do pomieszczenia znacznie większą ilość światła, niż drzwi z mniejszą ilością przeszkleń. Najlepiej sprawdzą się jako drzwi na balkon położony na południowej stronie domu (pozwolą na maksymalne wykorzystanie energii z promieniowania słonecznego). Natomiast na ścianie południowej lepszym, bardziej energooszczędnym rozwiązaniem, będą drzwi skromniejsze, które mają mniejszą powierzchnię przeszkleń.

Drzwi z dużymi przeszkleniami czynią wnętrze bardziej nowoczesnym i powiększają je optycznie, dlatego są one bardzo często stosowanymi elementami we współczesnej architekturze.

Pamiętajcie o progach

Tak, jak i w przypadku drzwi wewnętrznych, bardzo istotnym elementem każdych drzwi zewnętrznych, także tych balkonowych, są progi. Ważne jest, aby zapewniały największą możliwą izolację cieplną i pozwalały na wygodne przemieszczanie się między pomieszczeniami. W przypadku progu balkonowego, najlepiej postawić na niski, o który nie będziemy się potykali. Odpowiednia wysokość progu zapewnia bezpieczeństwo, toteż szczególnie zwrócić uwagę trzeba na niego w domach, w których mieszkają osoby starsze, dzieci lub osoby z ograniczoną sprawnością ruchową.