Na obecność insektów narzekamy głównie w lecie, kiedy są one praktycznie wszędzie. Na owady możemy bowiem natknąć się zarówno w czasie wakacyjnego wypoczynku na świeżym powietrzu, jak i we własnym domu, do którego insekty wlatują zwabione zapachami. Jakie zagrożenia mogą dla nas wiązać się ze spotkania z owadami i jak się przed nimi skutecznie chronić?

Ukąszenia przez pszczoły, osy, szerszenie i kleszcze

Najgroźniejsze są te insekty, które mogą nas ukąsić. Są to obecne powszechnie pszczoły, osy, a także szerszenie. W przypadku zagrożenia owad, chcąc się przed nami chronić, może nas boleśnie ukąsić. Z reguły takie ukąszenie nie jest niebezpieczne i samoistnie znika po kilku dniach. W niektórych jednak przypadkach, np. w razie ugryzienia małych dzieci lub ukąszenia w czułe miejsca na naszym ciele, takie ukąszenie może jednak wywołać negatywne skutki dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego, w żadnym wypadku nie należy bagatelizować ukąszenia przez owada oraz bacznie obserwować miejsce ugryzienia. W przypadku, kiedy pojawi się na nim rumień, opuchlizna oraz silny ból, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Warto bowiem wiedzieć, że niektórzy z nas mogą mieć alergię na jad insektów i w takim wypadku konieczne może być podanie odpowiedniej szczepionki neutralizującej truciznę. Niebezpieczne są jednak nie tylko owady latające. Przebywając w lasach oraz w parkach nie powinniśmy bowiem zapominać także o kleszczach. Niektóre z nich mogą bowiem przenosić bardzo groźną dla człowieka chorobę, jaką jest borelioza. Dlatego też należy bezwzględnie z nimi walczyć, korzystając z pomocy wyspecjalizowanych w tym firm, takich jak np. Centrum Usług Sanitarnych Centrus.

Jak zapobiegać ukąszeniom insektów?

Przed negatywnymi skutkami ukąszenia przez insekty możemy się skutecznie chronić. W lecie warto stosować na skórę specjalne kremy oraz spraye, które odstraszają od nas insekty. Dom przed dostępem do niego niepowołanych „gości” możemy także zabezpieczyć, umieszczając w oknach moskitiery. Jeśli spędzamy czas na świeżym powietrzu, pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać otwartych butelek i szklanek z napojami. Jeśli się to natomiast zdarzy, zanim się z nich napijemy to zawsze sprawdźmy, czy nie ma w nich owadów. Pszczoły oraz osy zwabione słodkim zapachem napoju mogą bowiem wpaść do butelki, a wypicie ich wraz z płynem może spowodować groźne dla naszego życia ugryzienie wewnątrz jamy ustnej lub gardła. Unikajmy także nieprzebywania w pobliżu gniazd owadów oraz przestrzegajmy dzieci, aby nie drażniły owadów. Wybierając się do lasu lub parku starajmy się mieć zakryte ręce, nogi oraz głowę, a po powrocie do domu dokładnie obejrzyjmy, czy na naszym ciele oraz ubraniu nie ma kleszczy. W razie ukąszenia, jak najszybciej skonsultujmy się z lekarzem.