Termostat to urządzenie lub element urządzenia, którego zadaniem jest utrzymywanie konkretnej temperatury poprzez aktywne działanie. Zapobiegają przegrzaniu lub spadkowi temperatury poniżej określonej wartości, utrzymując ją na stałym poziomie. Ich zastosowanie jest niezmiernie szerokie, różnią się też znacznie między sobą pod względem budowy. Sprawdź, jakie są ich zadania i zastosowanie.

Termostaty to urządzenia znacznie różniące się między sobą pod względem budowy. Na rynku znajdziemy modele z giętkimi przewodami elektrycznymi oraz sztywnymi konektorami. Niektóre posiadają obudowę wykonaną z tworzywa sztucznego, inne z metalu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Budowa

Najpopularniejsze, a zarazem najprostsze w budowie są termostaty bimetaliczne. Elementem aktywnym jest zainstalowany w nich pasek, na który składają się dwa zespolone paski metalowe, o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej.

Chłodny tworzy z punktem kontaktowym styk, w którym przepływa prąd elektryczny, przez co wzrasta temperatura paska bimetalicznego. Ogrzany powyżej pewnej temperatury ulega wygięciu. Wówczas następuje otwarcie obwodu elektrycznego i przerwanie przepływu prądu.

Po spadku temperatury do określonego poziomu, pasek prostuje się i dochodzi do ponownego zwarcia obwodu elektrycznego. Jeśli termostat zamontowany jest w urządzeniu, zasilanym elektrycznie, po spadku temperatury, określonej w specyfikacji, reset następuje samoistnie i zasilanie jest przywracane.

Zastosowanie

Termostaty to urządzenia szeroko stosowane w różnych działach przemysłu. Prostota działania omawianego urządzenia oraz relatywnie duża odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne sprawiają, że używa się ich do kontroli temperatury urządzeń chłodniczych oraz grzewczych.

Doskonale sprawdzają się do nadzorowania pracy agregatów lub wentylatorów. Dzięki nim stworzymy w pomieszczeniach chłodniczych, budynkach, przeznaczonych do hodowli zwierząt oraz uprawy roślin idealne warunki. Zabezpieczą także silniki elektryczne przed przegrzaniem. Idealnie nadadzą się również do zamontowania w wtryskarkach. Tego typu, wysokiej klasy urządzenia, oferuje firma InAutom.

Pozostałe urządzenia, w których prawidłowe działanie termostatu jest kluczowe, to:

  • lodówki
  • zamrażarki
  • piecyki elektryczne
  • piece centralnego ogrzewania
  • pompy ciepła
  • podgrzewacze wody
  • grzałki akwariowe

Termostaty zatem to urządzenia niezwykle przydatne, w które warto się zaopatrzyć.

[avg] ([per]) [total] vote[s]