Skarpa w ogrodzie może być ozdobą i wizualnym atutem. Nieodpowiednio przygotowana jednak może być źródłem wielu problemów. Zobacz jak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie skarpy oraz jak zrobić to samodzielnie.

Zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem – dlaczego jest ważne?

Ukształtowanie terenu na naszej działce sprawia, że czasami stworzenie skarpy czy niewielkiego nasypu jest nieuniknione. Pochyła powierzchnia może jednak powodować szereg problemów, szczególnie jeśli będzie źle przygotowana i zabezpieczona. Osuwanie się ziemi, zapadanie, usychanie roślin rosnących na skarpie to tylko kilka najczęstszych problemów, które mogą wynikać z kiepskiego zabezpieczenia.

Eko kratka trawnikowa – najlepsza metoda zabezpieczenia skarpy?

Istnieje kilka mniej i bardziej skutecznych metod zabezpieczenia skarpy przed osuwaniem. Niewielkie wzniesienia o stokach nachylonych maksymalnie do 30 stopni możemy zabezpieczyć samą trawą. Jej korzenie z czasem wrastają w ziemię na głębokość do 15 cm i powinny wystarczająco zabezpieczyć zbocze. Przy tworzeniu takie skarpy warto skorzystać z trawy w rolce. Po jej rozłożeniu na skarpie należy przymocować ją specjalnymi szpilami, aby się nie usuwała przed rozwinięciem się systemu korzeniowego. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Nachylenie terenu może utrudniać koszenie trawy, a intensywne opady z czasem wypłukują ziemię ze skarpy.

Jak jednak wykonać zabezpieczenie skarpy chroniące przed jej osuwaniem? Sposobów na to jest kilka, jednak w przypadku dużych wzniesień mogą one być stosunkowo pracochłonne. Do zabezpieczenia skarpy w ogrodzie można wykorzystać na przykład betonowe płyty ażurowe. Bardzo istotne jest jednak odpowiednie ich umiejscowienie, a także odpowiednie dobranie rosnących na skarpie roślin. Powinny to być gatunki z mocnym systemem korzeniowym, który docelowo będzie w stanie utrzymać ciężar płyt. Innym nieco zbliżonym sposobem jest użycie do wzmocnienia skarpy kawałków skał i dużych kamieni. Jednak również w tym przypadku trzeba się wykazać dużą precyzją, aby uniknąć osuwania się skarpy.

Najpewniejsze i dużo prostsze dla osób bez fachowej wiedzy jest zabezpieczenie skarpy kratką trawnikową zwaną również geokratką. Kratka trawnikowa to bardzo skuteczny sposób na zabezpieczenie skarpy z kilku względów:

  • usztywnia i utwardza zbocze skarpy,
  • chroni przed erozją i wypłukiwaniem gleby,
  • pozwala na swobodny wzrost i ukorzenianie się roślin na skarpie,
  • prostota montażu.

Kratka trawnikowa – montaż

Zastanawiasz się, jak układać kratkę trawnikową na skarpie? Montaż geokratki jest bardzo prosty i przebiega w sposób podobny jak w przypadku płaskich powierzchni. Do zabezpieczenia skarpy czy nasypu najlepsza będzie specjalna kratka trawnikowa, przeznaczona do utwardzania pochyłości terenu. Taka kratka trawnikowa sprawdzi się idealnie nie tylko do skarp, ale również brzegów stawów czy większych nasypów. Produkt taki możecie znaleźć w ofercie firmy www.geoproduct.pl.

Jak w przypadku większości prac ogrodowych bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie terenu. Stok skarpy należy oczyścić z roślin, kamieni, śmieci, kawałków gruzu itd. Następnie wyrównujemy teren i przystępujemy do układania eko kratki trawnikowej. Poszczególne segmenty kratki łączą się ze sobą za pomocą specjalnych zaczepów, a do podłoża mocujemy je szpilkami. W zależności od rodzaju gruntu możemy użyć szpilek z tworzywa sztucznego lub szpilek z ocynkowanej stali (podłoże bardzo twarde lub kamieniste). Kratka trawnikowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, które możemy w prosty sposób docinać i dopasowywać do podłoża i ukształtowania terenu w naszym ogrodzie. Po zakończeniu montażu eko kratki wypełniamy ją ziemią próchnicową lub kruszywem.

Czy warto wykorzystać kratkę trawnikową do zabezpieczenia skarpy? Zdecydowanie tak! W porównaniu z metodami alternatywnymi, geokratka jest prosta w montażu i najbardziej trwała. Dużym plusem jest również to, że takie zabezpieczenie skarpy możemy wykonać samodzielnie bez konieczności wynajmowania firmy zewnętrznej.

[avg] ([per]) [total] vote[s]