Balustrady zewnętrzne powinny zarówno zabezpieczać, jak i pełnić rolę ozdoby balkonu. Aby uzyskać taki efekt, do produkcji barierek stosuje się materiały, które z jednej strony zapewniają wysoką wytrzymałość konstrukcji, a z drugiej pozwalają na jej estetyczne wykończenie. Każdy z wykorzystywanych „budulców” charakteryzuje się jednak różnymi właściwościami.

Balustrada osłania balkon (i co za tym idzie, osoby znajdujące się w tym miejscu) przed wolną przestrzenią, jaka dzieli ten punkt od powierzchni ziemi. To instalacja, która ogranicza ryzyko upadku z wysokości i poważnego uszczerbku na zdrowiu. Barierki nie powinny mieć ostrych krawędzi, a ich wysokość w budynkach jednorodzinnych musi wynosić min. 0,9 m. Przepisy jasno określają dokładne wymiary konstrukcji i wskazują, że nie może pozwalać na wspinanie się dzieciom. Warto też pamiętać, aby poręcz była nie tylko bezpieczna, ale i estetyczna.

Balustrady zewnętrzne – ze stali nierdzewnej, drewna czy aluminium? 

Można wskazać kilka popularnych materiałów, z których produkuje się takie instalacje, jednak szczególnym zaufaniem cieszą się balustrady zewnętrzne ze stali nierdzewnej. Metal wyróżnia się wysoką odpornością na korozję dzięki „dodatkowi” pewnego pierwiastka – chodzi o chrom, tworzący na powierzchni wyrobu niewidzialną warstwę ochronną. Barierki są wytrzymałe na zmiany pogody (w tym intensywne opady), a ponadto efektownie się prezentują. Konstrukcja może być różnorodnie wykończona, np. za pomocą piaskowania czy polerowania.

W domach jednorodzinnych pojawiają się także poręcze drewniane, zwłaszcza w budynkach wykonanych z podobnego surowca. Barierki są mniej uniwersalne od metalowej alternatywy, ale na ich korzyść przemawia wyjątkowa estetyka. W przeciwieństwie do balustrad ze stali nierdzewnej, opcje z drewna wymagają jednak impregnacji. Aluminiowe instalacje również należy malować, ponieważ z czasem ich kolor zaczyna blaknąć. Bez względu na to, jaki materiał się wybierze, warto postawić na zaufanych sprzedawców (np. na firmę Metalex-Szyma).

Jakie inne materiały stosuje się do produkcji balustrad zewnętrznych? 

Ciekawą propozycję stanowią m.in. balustrady kute, które wykonuje się z żeliwnych prętów. To doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących unikalnej dekoracji balkonu, wyróżniającej się na tle standardowych barierek. Instalacja dobrze sprawdza się w obiektach wykończonych w stylu klasycznym, gdzie stawia się przede wszystkim na elegancję oraz klasę. Przy większych budynkach zakłada się niezwykle ozdobne i nieco masywniejsze konstrukcje z kamienia.