Kiedy już wybraliśmy mieszkanie lub dom oraz najlepszy dla nas kredyt mieszkaniowy, trzeba jeszcze uzgodnić warunki kupna. Powinniśmy zatem przeczytać umowę przedwstępną wraz ze wszystkimi załącznikami, które są w niej wymienione. Jak wygląda korzystna sprzedaż nieruchomości?

Dodatkowo można poprosić agenta lub inwestora o takie dokumenty, jak np. wzór umowy o zarządzanie czy regulamin osiedla bądź bloku, w którym chcemy zamieszkać. Oto wszystkie dokumenty, które powinniśmy otrzymać przed ostatecznym podjęciem decyzji (w zależności od tego, czy kupujemy dom/mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym):

  • przedwstępna umowa sprzedaży
  • umowa rezerwacyjna (jeśli jest częścią procesu zakupu nieruchomości)
  • umowa ostateczna
  • umowa o zarządzanie budynkiem/osiedlem
  • specyfikacja techniczna (czyli szczegóły dotyczące budynku, w którym chcemy zamieszkać)
  • wszystkie inne dokumenty, na które powołano się w umowach

Sprzedaż nieruchomości: dokumenty

Musimy poświęcić dłuższą chwilę na uważne przeczytanie wszystkich dokumentów, które dostaliśmy i jeśli coś jest dla nas niezrozumiałe (jakieś sformułowania czy terminy), wówczas zapytajmy o wyjaśnienie sprzedającego. Jeżeli uznamy, że jego odpowiedź nie jest wystarczająca, wtedy możemy udać się z tymi wątpliwościami do prawnika lub eksperta budowlanego, którzy doradzą nam, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę oraz podpowiedzą, jak uniknąć ryzyka.

Przed ustaleniem ostatecznych warunków kupna ze sprzedającym powinniśmy się jeszcze zastanowić, na czym nam najbardziej zależy i w jakiej kwestii będziemy mogli ponegocjować z właścicielem domu lub mieszkania. Do takich negocjacji powinniśmy się dobrze przygotować, dlatego warto wcześniej zorientować się np. w cenach podobnych nieruchomości, jeśli chcemy przekonać sprzedawcę do obniżenia ceny. Jeżeli nie jest to możliwe, zastanówmy się, co jest dla nas warunkiem zakupu (np. możliwość wyboru usytuowania domu/mieszkania względem stron świata), a co życzeniem (np. niższa cena).

Jeśli cena nieruchomości, którą chcemy nabyć, jest określona w obcej walucie, wówczas musimy sprawdzić, jakiego przelicznika używa sprzedający przy przeliczaniu tej kwoty na złotówki. Przelicznik ten musi być jasno określony w umowie.

Zwróćmy uwagę na terminy płatności kolejnych transz kredytu, na kary grożące nam za opóźnienia w spłacie, a sprzedawcy – za opóźnienia związane np. z przekazaniem kluczy do naszego mieszkania. Zawsze warto negocjować cenę i warunki zakupu nieruchomości, takie jak:

  • rozłożenie terminów płatności
  • uzyskanie zniżki w firmie wykończeniowej, którą poleca nam deweloper
  • miejsce parkingowe w cenie nabywanej nieruchomości
  • wykonanie dodatkowych prac przez sprzedającego

Kiedy zaczynamy negocjować jakieś warunki umowy, nie starajmy się na siłę pozostać przy swoich warunkach, ale próbujmy znaleźć takie rozwiązania, które będą korzystne dla obu stron, bo wtedy łatwiej będzie nam dojść do porozumienia.

Rate this post