W obecnych czasach, gdy większość osób stawia na wypoczynek w komfortowych warunkach, nie brakuje miłośników biwakowych wypraw. Zamiast spędzać urlop w hotelu, wybierają oni piesze wędrówki i nocowanie w namiocie. Taka wycieczka może być niezapomnianym doświadczeniem, jednak trzeba się do niej dobrze przygotować. Co zabrać pod namiot? Podpowiadamy.

Jak się przygotować do wyprawy?

Zanim rozpoczniesz pakowanie, musisz zaplanować, co tak naprawdę przyda Ci się podczas wyprawy. Szczególnie jest to ważne w sytuacji, gdy wybierasz się w miejsce z dala od cywilizacji, gdzie będziesz musiał zdać się tylko na siebie i polegać na zabranym ekwipunku. Przygotowania powinieneś zacząć od określenia trasy podróży, możliwości transportowych, długości pobytu oraz dostępności do mediów.

Pakowanie musi przede wszystkim uwzględniać cel podróży – mówi specjalista z firmy Nordic Sklep. – Inny ekwipunek zabierzesz ze sobą na camping, gdzie będziesz miał dostęp do bieżącej wody, elektryki, lodówki i kuchenki, a inny na wyprawę w góry z dala od cywilizacji – dodaje. Niektóre elementy wyposażenia stanowią jednak uniwersalne zaopatrzenie, dlatego warto je spakować bez względu na cel podróży.

Co zabrać pod namiot?

Jeżeli planujesz dłuższą podróż pieszo musisz liczyć się z tym, że nadmiar bagażu może bardzo Cię ograniczać. Na wyprawę należy zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy, które pozwolą przetrwać nawet w trudnych warunkach pogodowych. Podstawowych wyposażeniem, oprócz oczywiście profesjonalnego namiotu, powinien być:

  • Śpiwór – najlepiej wybrać model typu mumia, który pozwoli szczelnie okryć ciało w chłodniejszą noc. Warto wybierać śpiwory, które wykonane są z lekkich, ale termoizolacyjnych materiałów.
  • Karimata – miękka pianka pozwoli odizolować ciało od chłodnej ziemi, a jest lżejsza i łatwiejsza do transportu niż tradycyjny koc.
  • Suchy prowiant – jeżeli nie będziesz miał dostępu do kuchni i nie zabierasz ze sobą kuchenni gazowej, suchy prowiant jest niezbędny do przeżycia. Dania instant można przygotować nad ogniskiem lub z wykorzystaniem podgrzanej wody.
  • Latarka – niezbędnym elementem jest źródło światła, które przyda się w ciągu nocy. Warto zaopatrzyć się również w powerbanka i zestaw baterii, aby naładować sprzęty elektroniczne.
  • Apteczka – powinno się w niej znaleźć podstawowe zaopatrzenie, takie jak plastry, bandaże, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Na wyprawę warto zadbać także podstawowe środki czystości, które ułatwią utrzymanie higieny. Tak naprawdę rodzaj ekwipunku zależy od celu i długości podróży i to na tej podstawie powinno się planować zaopatrzenie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]